loader image
WhatsApp Destek
Shiba Inu (SHIB)
11.81%
$ 0.000022
$ 0.000003
⇣ 0.000019
14 Apr
⇡ 0.000025
Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Shiba Inu (SHIB), Ağustos 2020'de “Ryoshi” takma adı altında anonim olarak oluşturulmuştur. Elon Musk ve Vitalik Buterin gibi kişilerin röportajları ve tweetleri ile ilişkilendirilmiş coinin sevimli etkisi sayesinde, meme tokenı hızla bir değer kazanmıştır.
Shiba Inu, Dogecoin'in Srypt tabanlı mining algoritmasının Ethereum tabanlı karşılığı olmayı hedeflemektedir. Shiba Inu SHIB tokenı, Baby Dogecoin (BabyDoge), Dogecoin (DOGE), JINDO INU (JIND), Alaska Inu (LAS) ve Alaskan Malamute Token (LASM) dahil olmak üzere köpek temalı kripto para birimlerinin bir parçası olarak bilinmektedir. Bu daha düşük değerli tokenler, Dogecoin furyasını kaçıran yatırımcıları 0.0002'den yaklaşık 0.75 ABD Dolar’ına çekmiştir.
Shiba Inu, tarihte çok özel bir köpek olarak adlandırılması ile bilinmektedir. Shiba Inu aynı zamanda dünya çapında milyonlarca insan üzerinde köpeğin resmi olan tokenlara para yatırmaları için ilham vermiştir. Shiba Inu web sitesine göre, SHIB “Dogecoin bitirici”dir ve merkezi olmayan bir borsa olan kendi ShibaSwap'larında listelenecektir.
DeFi (Decentralized Finance) terimi, tanımında tam olarak merkezi olmayan anlamı içerilse de iç hiyerarşisinin aksine ekonomik duruma atıfta bulunmaktadır. Kurucusu Ryoshi, Shiba Inu (SHIB) başlangıcı için, “Biz merkezi olmayan, kendiliğinden topluluk oluşturma konusunda bir deneyiz.” şeklinde kendilerini ifade etmiştir. Sonrasında ise bunun hayal bile edilemeyecek kadar büyük olduğunu fakat bunun devrim başlangıcı olduğunu belirtmiştir. Toplum katılımı temelinde inşa edilen projeler, geleceğin evcilleştirilmemiş vahşi doğasıdır. Katı sosyal yapılardan ve geleneksel zihniyetlerden uzaklaştıkça, sorunları çözmenin ve canlıların birbirleri ile ilişki kurmasının yeni yollarını keşfetmek özgür olmalıdır.
Zamanın metalaşması ile yönetilen bir dünyada, topluluk temelli projeler sadece bir hız değişikliğinden çok daha fazlasıdır, bir başka deyişle başkalarının radikal kabulünü uygulamanın bir yoludur. Başarı, bir topluluğu oluşturan bireylerin ortak gücüne bağlı olduğunda, bakış açılarının çevredekilerle aynı hizaya gelmesi için değiştirmek zorunluluğu hissedilir. Shiba Inu ekosistemi, köklü bir formüle dayalı başarı paradigmasını yıkmanın ve onun yerine özgürlüğe ve yaratıcılığa giden bir yol inşa etmenin önemini kabul etme şekli olarak belirtilmiştir.
Bir topluluk birbirine bağlı yüzlerce, hatta binlerce kuvvet tarafından bir arada tutulur. Shiba Inu projesine ilgi duyanları inceleyerek, gerçek gücün tek bir perspektiften gelmediğini, birlikte uyum içinde çalışmaktan geldiği anlaşılmaktadır. Bu düşünceyi zihinde canlandırılması ile Shiba Inu Ekosistemini ciddi bir şekilde geliştirme işlemi başlamış bulunmaktadır.
Shiba Inu'yu Özel Yapan Nedir?
SHIBA INU web sitesi, dünyanın her yerinden köpeklerden ilham alan sanatçıları, SHIBA INU topluluklarını NFT (Non-fungible token) pazarına getirirken “sanatsal Shiba hareketini” teşvik etmeye davet etmektedir. SHIBA INU, Shiba Inu Kurtarma Derneği ile gerçek, canlı SHIBA INU köpeklerini kurtarmak için bağış toplamak amacıyla Amazon Smile'ı kullanarak bir kampanya da oluşturmuştur.
Merkeziyetsizleşme Olmasının Sebepleri
Günümüzde toplumlar inovasyon konusunda çok önemli bir dönemde bulunulmaktadır. Shiba Inu projesiyle şimdiye kadar tüm resmi yapılanmalarda merkezileşme ön koşul olmuştur. Siyasi, eğitimsel ve finansal sistemler, gücü kendi içlerinde görev yapanlara eşit ve etik olarak dağıtmayacak şekilde hazırlanmıştır ve bu her zaman bu şekilde devam etmiştir. Tarihte bu tür bir iç konfigürasyonun önemli bir rol oynadığı zamanlar olmuş olabilir, ancak bir düğmeye tıklama ile elde edilebilen dünyanın avucunun altında olduğu bir çağda, yeniden değerlendirmenin vakti gelmiştir.
2021, GameStop ve AMC hisse değeri görünüşte bir gecede ani bir yükselişe geçtiğinde, ortalama bir insanın bu kapsayıcı, nesiller arası yapılar karşısında ne kadar az kontrole sahip olduğuna bireyleri uyandırmıştır. WallStreetBets, kontrolü tüketicilere ve deneyimsiz yatırımcılara dağıtmanın nasıl görüneceğini test etmiş, ilham verici olmuş, ancak bu durum uzun sürmemiştir. Hareket tam başarının eşiğinde göründüğünde, halk arasında bu yeni güç kavramının kök salması çok olmadan merkezileşmiş toplumun bürokrasisi tarafından boğulmuştur. Bu olaylardan herhangi birinin uluslararası haberler yapmasından aylar önce, Ryoshi %100 topluluk temelli kripto para birimi deneyini harekete geçirmiştir.
Kripto paranın kendisi, doğası gereği geleneksel süreçlere aykırı olan rutini bozma ve zenginliğin nasıl elde edilebileceğini yeniden tanımlama fikrinden gelmektedir. Yine de hepsi olmasa da çoğu kripto para birimleri, uygulanabilir bir kurallar sistemi içinde çalışmaktadır. SEC (U.S. Securities and Exchange Commission)’in Kin Ekosistemini (merkezi bir otoritedir) kazanması gibi durumlara bakıldığında veya Binance Blockchain merkezi olmayan ortaklıkları üzerinden “faydalar” sunmak için merkezi otoriteyi nasıl kullandığı düşünüldüğünde bunu görmek daha kolay olmaktadır.
Sürekli değişen ekonomik ortamda, bağımsızlıklarını kendi ellerine almayan kripto para birimleri, belirsiz bir varoluşla mücadele etmektedir. Sonuçları ne olursa olsun oyunun kuralları kendi lehlerine değiştirildiğinde, oyuna uymaktan başka çareleri kalmamaktadır. Ancak Shib Inu (SHIB) bu kripto para birimlerinden değildir.
Shib Inu (SHIB) Geçmişi
Shin Inu (SHIB) projesinin detaylandırılıdğı Woofpaper (whitepaper) incelendiğinde projenin geçmişi, Miyamoto Musashi’ye ait “Ancak pratikte yaptığın gibi mücadele edebilirsin” özlü sözüne vurgu yapıldığı görülecektir.
Ryoshi, Shiba Inu topluluğunun yaratılmasına benzersiz bir bakış açısıyla yaklaşmıştır. “Kolektif merkeziyetsizleşmenin gücüyle, merkezi bir ekibin yaratabileceğinden daha güçlü bir şey inşa edebileceğimize inanıyoruz. Topluluk tarafından işletilen bir token, ona amaç veren birleşik bireyler olmadan bir hiçtir.” şeklinde de belirtmiştir.
Shib Inu (SHIB)'in ilk günlerinden itibaren hem kendi saflarında hem de sayısız diğer platformlarda ShibArmy olarak tanınmaya başlamıştır. Bu durum sadece bir takma isim olarak düşünülmemelidir. Birçok birey için ShibArmy, bireylerin kimliklerinin bir parçası olmuştur. Bireyler yeni bir katılımcı da olsa veya veteran grubun bir parçası da olsa, SHIB bayrağı altındaki her bir kişi proje kuruluş ilkelerini benimsemesi gerekmektedir. Pojeye nasıl hayat verildiği ise aşağıdaki maddelerle açıklanmaktadır:
Projeye sıfırdan başlanmıştır. Projenin ruhu yoktan var etmek olarak değerlendirilmektedir.
Halihazırda yapılandırılmış bir grup tarafından oluşturulmamıştır. SHIB'in arkasındaki parlak beyinler öncesinden hiç iş birliği yapmamıştır. Yeni geliştiriciler, tasarımcılar, moderatörler, pazarlamacılar ve shillers ekibi olarak kurulmuşlardır. Shiba Inu (SHIB) ekibine dünyanın herhangi bir yerinden katılım gerçekleştiğinde, bireyler yeteneklerini en iyi nerede kullanabileceklerini bularak çalışır ve ilerleme kaydederler.
Proje ekibi, Shiba Inu cinsi köpekleri sevmektedir.

Kurucu ekip ShibArmy'nin ortaya çıktığı kaynak sebebiyle gurur duymuş ve gelecek için her biri eşit derecede heyecanlı olmuştur. Projenin kurucusu Ryoshi, SHIB’i sıfırdan başlatmayı seçmiş ve para biriminin geleceğini ShibArmy ekibine devretmiştir. Sıfırdan başlamak bu noktada her bir çalışanın verimini maksimum düzeyde tutması anlamına gelmektedir. Ryoshi, ShibArmy sahiplerini ve inananlarını, tüm başarının kaynağı olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak kullanıcılar ve 544.000'den fazla sahip, yönetici, mod, uluslararası sohbet odası lideri, sosyal medya fenomenleri, meme mizahşörleri, shillers ve hepsinden önemlisi çalışma arkadaşlarını tüm başarının kaynağı olarak belirtmektedir.
Neden ETH?
Neden ETH sorusunun cevabına ShibArmy ekibi yine Miyamoto Musashi’den bir özlü söz ile, “On binlerce şey hakkında bilgi sahibi olmak için birini çok iyi bilmek lazım.” şeklinde belirtmiştir. Farklı blok zincirlerini karşılaştırırken, neden ETH ağında kalındığı merak konusu olmaktadır, bunun cevabı ise projenin geri kalanı gibi, basit ve amaçlı olmasından kaynaklanmaktadır.
Proje kurucusu Ryoshi, SHIB yolculuğuna başlangıçta ETH'ye olan ilgisiyle yatkınlıkla başlamıştır. ETH ağı halihazırda güvenli, iyi kurulmuş ve gerçekten merkezi olmayan bir şekilde kalınmasına izin verdiği için projeye ayrıca önem kazandırmaktadır. Ryoshi’nin en büyük önceliği ise projesinin onu etkileyen sıfır dış düzenlemeyle değişmekte ve gelişmekte özgür olmasını sağlamak olmuştur. Bu noktada ETH bu hedefe ulaşmanın yolu olarak görülmüştür. ShibArmy ekibi, kendi tokenlarını bir cüzdanda tutabilmekte ve tüm dünyadan ödemeleri, ılımlı güçlerden bağımsız kalarak toplayabilmektedir.
Ryoshi ayrıca toplam arzın %50'sini Vitalik Buterin'in cüzdanına göndermeyi tercih etmiş ve “Toplam arzın %50'den fazlasını Vitalik'e gönderdik. Hassas bir nokta olmadan büyüme olmaz, Buterin bizi hırpalamadığı sürece Shiba Inu büyüyecektir ve hayatta kalacaktır.” şeklinde açıklamıştır. ETH'nin bu yönleri, onu diğer bahis platformlarının değerini aşan ödüller kazanmak için ticaret yapılabileceği, satın alınabileceği, satılabileceği ve HODL yapılabileceği merkezi olmayan bir borsa olan ShibaSwap için çok güçlü bir temel yapı taşı olarak kabul edilmektedir.
Ethereum 2.0 her geçen gün, daha hızlı ve daha ucuz işlemleri beraberinde getirirken, ShibaSwap, ERC-20 tokenlarına ve Ethereum Blockchain’e lazer odaklı, en popüler ve en yüksek hacimli borsa olmaya hazırlanmaktadır.
Shib Inu (SHIB) Dostu Vitalik Buterin Kimdir?
Shib'in yaratıcısı Ryoshi gibi Vitalik Buterin de bir vizyoner olarak bilinmektedir. Tarihin en genç milyarderlerinden biri olan Buterin, 27 yaşında Ethereum'un ortak yaratıcısı ve yakın zamana kadar toplam SHIB arzının yarısını elinde tutan kişi olarak popülaritesini sürdürmektedir.
12 Mayıs 2021'de Buterin, tarih yazmak için SHIB'i kullanmıştır. Şaşırtıcı bir empati ve fedakarlık eylemiyle, dünyanın diğer tarafındaki bir insani kriz olan Hindistan Covid yardım fonuna 1.000.000.000 ABD Doları (bir milyar ABD Doları) SHIB bağışlayarak bir yanıt vermiştir. Bu yardım belli noktalarda olumlu kabul edilmemektedir, çünkü Buterin’in davranışı her ne kadar ahlaki olsa da, bu durum bir fud dalgasının kriptosferde oluşumuna engel olamamıştır. Hindistan’a transferinden sonra Buterin, toplam SHIB arzının %45'inden fazlasını elinde tutmuştur, bu durum da yatırımcıların gelecekte olası dalgalanmalardan korkmasına neden olmuştur. Şimdiye kadarki en büyük kripto bağışını yaptıktan bir haftadan kısa bir süre sonra Buterin, rekor kıran bir burn işlemi gerçekleştirmiştir. 410,24 trilyon Shib (arzın yaklaşık %40'ı) kalıcı olarak piyasadan kaldırılmıştır, ve bu miktar 6,6 milyar ABD dolarından fazla bir miktardır.
SHIB için yapılan çıkarımlar çok büyük ölçüde olmuştur. Bu durum SHIB'in gelecekte daha yüksek değerlere ulaşması adına yapılmamıştır, aslında sayısız hayatı değiştirecek kasıtlı bir eylem olarak yapılması olmuştur. Bu noktada Buterin, en çok ihtiyaç duyulduğu anda Hindistan'a umut getirmeyi başarmıştır ve bunu ShibArmy’nin gücü ile gerçekleştirmiştir.
Amazon Smile ile Shiba Kurtarmak
Küçük oyuncak ayı örnek olarak verilmesi gerekirse burunlarının uçlarından kıvrık kuyruklarının uçlarına kadar, son derece zeki, cesur ve bağımsızdırlar, sadakat ve yaramazlık konularına da eğilim gösteren hayvanlardır. Bu küçük oyuncak ayıları sıradışı yapan özellikler, aynı zamanda onları zorlu bir evcil hayvan yapan özellikler olarak kabul edilmektedir. Bu tür hayvan sahipleri yeni veya deneyimsizseler, cesur (yani inatçı) kişiliğiyle bilinen bir cinsle kendilerini hızla bunalmış ve yaşam için hazırlıksız bulabilmektedirler. Bu nedenle, Amazon satın alımlarının bir yüzdesi, Shiba Inu Rescure Association'a bağış olarak dağıtmak için toplanarak Amazon Smile'ı kullanarak desteğimizi göstermekteyiz.
Sipariş verirken smile.amazon.com kullanılarak, bir fark yaratmaya başlamak için Shiba Inu Rescue Association'ı (tercih edilen kâr amacı gütmeyen kuruluş) seçilebilmektedir.
Shiba Inu Geliştirme Merkezi
Shiba Inu, tarihteki en başarılı, tamamen merkezi olmayan kripto para birimi deneylerinden biri haline gelmiştir. ShibArmy, doğru koşullar altında dünyanın her yerinden yetenekli bireylerin tek bir bayrak altında birleşeceği ve benzersiz becerilerini dikkate değer bir şey inşa etmek için kullanacakları konseptinden doğmuştur. Bu konsept, tüm projenin temeli olsa da Shiba Incubator (önceden Artist Incubator olarak bilinmekteydi), bu fikirlerin tam potansiyellerine gerçekten izin verebileceği yer olarak kabul edilmektedir.
Geleneksel olarak yaratıcı bir alan olarak başlayan proje, tasarımıyla doğal olarak SHIB'in her yönü gibi değişmiş ve gelişmiştir. SHIB ekibi, odağını popüler sanat biçimlerinin (resim, fotoğrafçılık, dijital işleme) ötesine nasıl götüreceğini ve ayrıca yaratıcılığı ve bireyselliği onurlandırmanın yollarını keşfetmekle görevlendirilmiştir. Bu noktada sanatın her alanda yer edebileceğini hatırlamak önemli olmaktadır. Her alanda, meslekte ve fırsatta yaratıcılık potansiyeli mevcuttur, karmaşık matematik problemlerini çözerken, araba tamir ederken, teknolojiyi araştırırken, hastaları iyileştirirken ya da başka herhangi bir örnekte ilham aldıkları benlikleriyle en çok bağlantı kuranlar, tutkularını daha kolay tanınan bir araçla keşfedenlerden dışlanmamalıdır. SHIB’in refahı, sanatı tüm biçimleriyle açıkça dahil etme ve teşvik etme yeteneğine bağlı olmaktadır.
Shiba Inu'nun kalbinde yer alacak olan merkeziyetsizleşme, finanstan daha fazlasının geleceği anlamına gelmektedir. Zengin ve güçlü bireylerin yararına tasarlanmış keyfi kuralları nadiren sorgulayan bir dünyada, merkeziyetsizleşme, bireyleri kayıp özerkliği ile yeniden birleştirebilecek devrimci bir cevap niteliğinde olmaktadır. Shib Inu deneyini anlayanlar, bu durumu başkalarının projenin hareketinin bir parçası olmanın ne anlama geldiğini deneyimlemeleri için önyargılı sınırların ve düzenlemelerin dışına çıkmasına yardımcı olmanın başka bir yolu olarak kabul etmektedir.
ShibaSwap'ın Vizyonu
ShibaSwap, dünyadaki en iyi Merkezi Olmayan Ekosistemi (Decentralized Ecosystem, DeCo) oluşturmaya kendisini adamış bulunmaktadır. Ayrıca üç çeşit tokena sahiptir ve bunlar Shiba Inu Ekosisteminin filizlendiği tohumlar olarak kabul edilmektedir.
ShibaSwap'ın amacı, merkezi olmayan durumda kalırken değerli kripto paralarının alım-satım işlemlerini yapmak için güvenli bir yer sağlamaktır. ShibaSwap kurucularına bağlı olması sebebiyle sürekli olarak büyüme seyrinde gelişme göstermektedir. Sürekli artan ilgili tarafları ShibaSwap platformuna getirebilmesi için bu ekosistem sürekli olarak ölçeklendirilmektedir.
Shiba Inu bünyesindeki eşsiz tokenlar, güçlü tasarımlar, teknik uygulamalar ve klişe moda memeleri viral büyüme ile platformun gücünü güç katacak ve nihayetinde ekosisteme kalıcı faydalar sağlayacaktır. Bütçe olmadan takas yapma işlemi bir zorluk doğursa da, çeşitli türler ve ürün gruplarıyla uğraşarak topluluktan ortak bir geliştirme ekibi oluşturulmaktadır.
Birleşen bu güç ve Shiba Inu’nun gücü ile, Swap ve Ekosistemi bir bütün olarak ilerletmede başarılı olunacağı, böylece bir bütün olarak yeni ve muhteşem zirvelere ekip olarak ulaşılacağının farkındalığı ShibaSwap’i vizyon sahibi yapmaktadır.
Shibaswap'ın Tokenomiklerinin Başlaması
Shiba Inu Token ve ShibArmy, basit bir deneyin ötesine evirilmiştir. Belgenin yayınlanmasından ve ShibaSwap'ın piyasaya sürülmesinden itibaren, kendi DEX (Decentralized Exchange)’i ile zenginleştirilmiş Merkezi Olmayan Ekosistem haline gelmişlerdir. Ayrıca ekip kendi projelerini sunduğu Woofpaper’ında tokenomiklerin başlangıcını “Dağın zirvesine gidiş için birden fazla yol olduğunu anlamalısınız.” ile vurgulamıştır.
Bu açıklama SHIB'i kendi başına olabileceğinden daha fazla yeniden tanımlamaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Shiba Inu (SHIB)’i taklit etmeye çalışan her kriptoyu geride bırakacak, daha uzun süre dayanacak ve gölgede bırakacaktır. ShibaSwap, üç önemli tokena sahiptir, bunlar:
Shiba Inu: SHIB,
Leash Dogecoin Killer: LEASH,
Bone: BONE olarak bilinmektedir.
Ek bilgi olarak ShibaSwap'ta Shiba’lar BONE ve diğer WOOF iadeleri için dig veya bury işlemleri yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. En iyi eğitmenler, Shiba’larına FETCH’i öğretir ve bu da bir tokenı başka bir tokenla değiştirmesine izin vermektedir. Shiba’lar dig, bury veya FETCH olduğunda, Puppy Pools'a dağıtılan WOOF dönüşleri üretmektedirler.
Shiba Inu (SHIB)
Shiba Inu (SHIB), bu dünyaya Ağustos 2020'de bir yavru olarak gelmiş ve hızlıca kriptosferi değiştirmeye başlamıştır. Shiba Inu projesi lansmanından bu yana kalıpları sürekli olarak kırmıştır. Bir katrilyon tokenı ilk olarak basan ve tokenların %50'sini Vitalik Buterin'in cüzdanına anlamlı bir şekilde "burn" yapan ilk ekip olarak bilinmektedir. Tokenların kalan yarısı Uniswap'ta kilitliyken, keyleri (public key ve private key) kullanmayarak, ShibArmy'yi başlatmışlardır.
Shiba Inu (SHIB), ilk günden itibaren bir trend belirleyici olmuştur. Elmas ellerin cüzdanlarında milyarlarca, hatta trilyonlarca token tutmasına izin veren ilk olmayı başarmışlardır ve ayrıca merkezi olmayan bir yapıya adanmış ilk spontane topluluk oluşturma deneyi olarak bilinmektedir. Shiba Inu (SHIB), Dogecoin Killer takma adını kazanarak, SHIB'nin değerini, Dogecoin'in değerini aşmaya hazır hale getirmiştir. Siba Inu (SHIB), tanıtımı ve kamu hizmeti arasında 0,01 dolara asla ulaşmasa da orantılı olarak popüler olan canine memecoininden daha değerli olacaktır.
Shiba Inu (SHIB), yayınlandığı sırada zaten bir ev ismi haline gelmiştir. Yarım milyon kullanıcı, kırktan fazla borsada listeleme ve uluslararası destekle, kaçınılmaz halde yaygın olarak benimsenme ve uygulanma yolunda ilerlemektedir.
Shiba Inu (SHIB), kendi merkezi olmayan borsası olan ShibaSwap'ta listelenen ve teşvik edilen ilk kripto para birimi token olmuştur ve sonsuza kadar ölümsüzleştirilmektedir.
Bury Shiba Inu (SHIB) İşlemi
BONE iadeleri ve daha fazlası için Shiba Inu tokenları üzerinde bury işlemi yapılabilmektedir.
Tüm Bone Per Block (BPB)’un %3'ü ek olarak basılarak Shiba Inu (SHIB), havuzun bir parçası olan xSHIB sahiplerine dağıtılmaktadır. xSHIB, Shıba Inu tokenlarının bury veya stake edilmiş bir versiyonu olarak bilinmektedir. xSHIB güçlüdür, bunun sebebi ise aynı zamanda ShibaSwap'te meydana gelen tüm ETH takas işlem ücretlerinin %0,1'ini bir havuzda toplamaktadır. Ayrıca, tahsis edilen takas ücretlerinin %0,05'i bury havuzlarına dağıtılmakta ve bir kısmı xSHIB sahiplerine gönderilmektedir. Bu da kullanıcıların SHIB bakiyelerini artırmalarına olanak tanımaktadır. Ayrıca Bone ve ETH getirilerinin %33'ü haftalık olarak dağıtılacak, geri çekilmeye hazır olacak ve kalan %67'si 6 ay süreyle time-locked olacaktır.
LEASH Dogecoin Killer
LEASH, Shiba Inu Ekosistemindeki ikinci token olarak bilinmektedir. Başlangıçta Dogecoin'in fiyatına bağlı bir rebase (yeniden temel alınmış) tokenı olması olarak öngörülmüştür. Daha sonra ise, LEASH rebase fonksiyonunu kapanmasına ve basit bir ERC-20 token olarak devam etmesine karar verilmiştir.
Shiba Inu (SHIB), half-locked (yarı kilitli) güçlü bir arza (bir katrilyon token) sahip olacak şekilde yapılmıştır, bunun yanı sıra LEASH arzı sadece 107.647 basılmış token olarak bilinmektedir. Basılan tokenlerın düşük arzı nedeniyle, xLEASH ve LEASH-ETH SSLP tutma talebi ve ödülü, Shiba Inu (SHIB)’e benzer bir meteorik artışa yol açmaktadır.
Bury LEASH İşlemi
Leash tokenı üzerinde bury veya stake işlemi gerçekleştiğinde, xLEASH üretimi yapılmaktadır. Tüm Bone Per Block (BPB)’un %1'i ek olarak basılmakta ve LEASH havuzunun bir parçası olan xLEASH sahiplerine dağıtılmaktadır. Ayrıca, tahsis edilen takas ücretlerinin %0,05'i bury havuzlarına dağıtılır ve bir kısmı xSHIB sahiplerine gönderilir, bu durum da kullanıcıların LEASH bakiyelerini artırmalarına olanak tanımaktadır. Bone getirilerinin %33'ü haftalık olarak dağıtılacak, geri çekilmeye hazır olacak ve kalan %67'si altı ay süreyle time-locked olacaktır.
Dig LEASH İşlemi
LEASH likiditesini teşvik etmek için, LEASH SSLP TOKEN Puppy Pool, tüm WBTC (Wrapped Bitcoin) takas işlemlerinin %0,1'ini ve tüm USDC (USD Coin) takas işlemlerinin %0,1'ini toplamaktadır. Bone'un %33'ü herhangi bir zamanda çekilebilir olacak ve kalan %67'si altı ay süreyle time-locked olacaktır. Ayrıca, WBTC ve USDC getirilerinin %33'ü haftalık olarak dağıtılacak, geri çekilmeye hazır olacak ve kalan %67'si de altı ay süreyle yine time-locked olacaktır.
BONE ShibaSwap
BONE tokenı, ekstra özel bir duruma sahiptir. Yalnızca ShibaSwap'ta mevcut olan BONE, 250.000.000 tokena sahiptir ve piyasa arzı açısından önceki iki token arasına en iyi uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca BONE, ShibArmy'nin 2022 teklifleri için oy kullanmasına ve ShibaSwap'a hangi token partnerlerinin ekleneceğine izin verecek bir yönetim tokenı olarak bilinmektedir.
Bury BONE
Bone tokenlarının üzerinde dig işlemi yapılarak tBONE kazanılabilmektedir. Ayrıca Shiba Inu bünyesindeki her token için geçerli olduğu gibi burada da, tüm Bone Per Block (BPB)’un %1'i basılarak BONE havuzunun parçası olan tBONE sahiplerine dağıtılmaktadır. Tahsis edilen swap ücretlerinin %0,5'i bury havuzlarına dağıtılarak, bir kısmı tBONE sahiplerine gönderilerek, kullanıcıların BONE bakiyelerini artırmalarına olanak sağlanmaktadır. Bireyler ne kadar BONE sahibi olursa, gelecekte oyları o derece önem taşımaktadır. BONE getirilerinin %33'ü haftalık olarak dağıtılacak, geri çekilmeye hazır olacak ve kalan %67'si de altı ay süreyle time-locked olacaktır.
Dig Bone İşlemi
BONE SSLP TOKEN sunarak ShibaSwap'ta BONE likiditesi teşvik edilmektedir. BONE SSLP TOKEN havuzu, tüm DAI takas getirilerinin %0,1'ini ve tüm USDT takas getirilerinin %0,1'ini toplamaktadır.
BONE’un %33'ü herhangi bir zamanda çekilebilir olacak ve kalan %67'si altı ay süreyle time-locked olacaktır. Ayrıca, DAI ve USDT getirilerinin %33'ü haftalık olarak dağıtılacak, geri çekilmeye uygun olacak ve kalan %67'si altı ay süreyle time-locked olacaktır.
GRRR LİSTESİ
Projeye göre ShibaArmy'nin bir parçası olmanın fayda sağladığına inanılmaktadır. Bu nedenle, bağımsız borsalardan gelen cüzdanların ShibaSwap'tan herhangi bir woof iadesi alınmasına izin verilmemektedir. Bu kara liste tarzı özellik, ShibaSwap'a özel bir durumdur ve en iyi SHIB cüzdanlarının birçoğu değişim platformlarından olması sebebiyle tasarlanmıştır.
GrrrList özelliği, ShibaSwap getirilerine erişmek isteyen borsalardaki sahiplerinin, hizalanmamış bir varlığın tokenlarıyla stake yapmaya ve ardından para çekme işlemlerini dondurmaya çalışabileceğinden endişelenmelerine gerek kalmamaları sebebiyle geliştirilmiştir.
Shibaswap'ın Geleceği ve Gelecekteki Geliştirmeler
ShibSwap ve Shiba Inu Ekosisteminin uzun ömürlü olmasını sağlamak için, basılan BONE'un bir kısmı, çoklu imza (multisig) ile etkinleştirilen bir geliştirme cüzdanına tahsis edilecektir. Bu cüzdan ilk on dört gün boyunca %80-20, ardından %50-50 arasında bölünecektir.
Çekirdek Geliştiriciler ve OG Yöneticileri Fonu
Çekirdek Geliştiriciler ve OG Yöneticileri Fonu, Geliştirme ekibinin ekosistemi tam zamanlı odak noktası haline getirmesi için ihtiyaç duyduğu finansal yardım için kullanılacaktır. Bu noktada yetenekli bireylerin kendi zamanları, paraları ve enerjileriyle ekibe armağan ettikleri sağlam temeller üzerinde inşa etmeye devam etmeleri anlamına gelmektedir. Bu tahsis, gönüllü geliştiricilerin her birinin hem ShibaSwap'a yaptıkları yatırım için tazminat almasına hem de yalnızca ekosistemde çalışabilmeleri için maaşlar sunmasına izin verecektir.
OG Yöneticileri, ShibArmy'nin veteranları olarak kabul edilmektedir ve hepsi, Fighting Daily Fud and Fending Off Bot Takeovers (Günlük Fud ile Mücadele ve Bot Devralmalarından Kurtulma)’da madalya almaya hak kazanmışlardır. Bu fon Dev ekibinin, Shiba hayranlarının fud, dolandırıcılık ve diğer sorunlardan rahatsız olmadan topluluk oluşturduğu güvenli bir alan sağlamak için birden fazla kanalda konuşlandırılmış güvenilir bir yönetici grubuna sahip olmasını sağlamaktadır.
Shiba Inu Ekosistem Geliştirme ve Pazarlama Fonu
Geliştirme ve Pazarlama Fonu, Shiba Inu ekosisteminin sürekli ilerlemesine yönelik olarak kullanılmaktadır. ShibaSwap işlemde olduğuna göre, bu ivmeyi devam ettirmek proje ekibine bağlı olmaktadır.
Bu fon aynı zamanda gerçek bir bütçeyle 2021 RuffMap'te gizli tutulan kavramları hızla genişletmeye olanak sağlayacaktır. RuffMap öğelerinin tamamlanmasının ardından, kalan fonları 2022 ve 2023 için topluluk yönetimi oylarıyla onaylanan projeleri tamamlamak için kullanacaklardır.
Shiba Inu, etkileyici bir şekilde şimdiye kadar tüm çabalarını bir dolar harcamadan başarılı olmuştur. Bununla birlikte Bone Pile, SHIB'i en taze ana kripto para birimi adı yapacak, Bitcoin ve Ethereum ile sıralamaları paylaşacak, reklamlar gibi uluslararası pazarlama stratejilerini uygulamaya koymasına izin verecektir.
Multisig Modeli
Shiba Inu (SHIB), en büyük gücünü kendi topluluğundan alırken, SHIB ekibi her zaman denetleme ve desteklemek için hazır olacaktır. Çoğu durumda BONE (yönetim token)’u kullanmak, topluluğa merkezi olmayan çoğunluğa göre Shiba Inu ekosistemini yönlendirmek için bir araç sunacaktır. Bununla birlikte, ShibArmy'nin çıkarları doğrultusunda sorumlu kararlar almanın SHIB ekibinin omuzlarına düştüğü zamanlar olacaktır. Bu durumlar meydana geldiğinde, multisig cüzdanlar kurarak adil ve etik uygulama ile önceliğe uyarak devam sağlanacağı belirtilmiştir.
Multisig cüzdanlar, dürtüsel, duygusal tepkilerden korurken iddialı eylemlerde bulunma yeteneği sağlamaktadır. Bu durum, Shiba Inu (SHIB) ekibinin acil bir durumda hızlı ve sakin bir şekilde çözüme geçmeye hazır olacağı anlamına gelmektedir. Multisig cüzdanlar aynı zamanda strateji liderlerinin şimdiye kadarki fonların geri ödenmesine, gelecekteki gelişime ve proje ölçeklendirmesine izin verme konusunda uygun seçimler yapmalarına ve finansal seçimlerin kişisel için değil, her zaman genel topluluğun en iyisi olmasını sağlamak için güvenlik önlemleri almalarına olanak tanımaktadır.
Multisig üyeleri, topluluğun ve DeFi (Decentralized Finance) ortamının güvenilir üyeleri olarak bilinmektedir. Bir işlemin onaylanması için beş imzadan üçünün olması gerekmektedir. Güvenlik veya yönetimle ilgili herhangi bir acil durum değişikliği meydana gelirse, dokuz imzadan en az altısı ile acil durum multisig geçmelidir.
Ruffmap
Ruffmap, son derece rekabetçi alanda sürekli olarak avantaj sağlamak için yol haritasının çok gizli kalacağı, ancak temel bir genel bakış yayınlamak, kurucuların çekirdek geliştirme ekibinin amaçlarını anlamalarını sağlayacaktır.
Shiba Inu, ürünlerini standartlaştıracak ve uzun vadeli başarı için bunları küresel pazara entegre edecektir. Bu, proje inkübatörünü (kuluçka ana merkez) ve yaklaşmakta olan NFT (Non-Fungible Token) projesini başlatmak, ShibaSwag'ı serbest bırakmak ve hatta ekibi dijital ortamın ötesine taşıyan gerçek dünya uygulamalarını potansiyel olarak gerçekleştirmek olarak görünecektir.
TREAT
Shiba Inu’nun resmi yol haritası sıkı bir şekilde korunmaya devam etmekteyken bir sonraki simgesi bir Shiba TREAT olacağı şeklinde açıklanmıştır. TREAT çok özel bir token olarak kabul edilmektedir, ancak ayrıntılı tokenomikler, ShibaSwap'ın piyasaya sürülmesinden sonra bu belgeye yapılan bir güncelleme ile açıklanacaktır.
Yeni Token Partnerleri
Shiba Inu likidite etkinliğinden sonra, önümüzdeki birkaç ayı ShibaSwap'a partner ekleyerek geçirileceği belirtilmiştir. Shiba Inu hedefi, 2021 boyunca tek başına beş yüzden fazla partneri bünyelerine almak olarak belirtilmiştir. Doggy DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon ve Bone Yönetim Tokenı) eşleştiğinde, gerçek bir merkezi olmayan ekosistem oluşturulmuş olacaktır. Doggy DAO yönetim sistemi ise Shiba Inu ekibi tarafından bu yıl içinde tanıtılacağı belirtilmiştir.
Sonuç
Shiba Inu topluluğu bir fikrin tohumlanması ile başlamıştır. Merkezi bir ekip, finansman ve doğrudan liderlik olmadan başarının yakalanamayacağı belirtilmiştir. Shiba Inu gönüllü ekibi harika işler çıkarmış ve ShibaSwap aracılığıyla memecoin finansmanının geleceğini inşa etmiştir. Bu durum, merkezi olmayan topluluklar için yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Doğru zaman geldiğinde (çünkü iyi şeyler aceleye getirilemez), ShibaSwap, merkezi olmayan dünya ile küresel topluluklar arasındaki kritik temas noktası olacak ve DeFi kripto para birimini yaygın olarak benimseme vizyonunu gerçekleştirmeye olanak tanıyacaktır.
Shiba Inu ekibi, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce bireylerin kendi durum tespitinin yapmalarını ve mali danışmanlara danışılmasını önermektedir. Herhangi bir Shiba Inu ürününü satın alarak, bir menkul kıymet veya yatırım satın almadığınızı ve ekibi zararsız tutmayı ve maruz kalınabilecek herhangi bir kayıp veya vergiden sorumlu tutmamayı kabul etmiş olunmaktadır. Ayrıca ekibin ürünleri "olduğu gibi" sunduğunu ve herhangi bir destek veya hizmet vermesi gerekmediğini de kabul edilmelidir. Shiba Inu ekosisteminden ve ekibinden herhangi bir form beklentisinin olmaması gerekliliği de belirtilmiştir. Shiba Inu, topluluk odaklı bir DeFi ekosistemi olmasına ve kayıtlı bir dijital para birimi olmamasına rağmen, Shiba Inu ekibi kripto para dünyasında hükümet yasakları olan bölgelerdeki vatandaşların, bireylerin bölgelerindeki düzenlemelere uyumu sağlayamayacağı için satın almamalarını tavsiye etmektedir. Ayrıca Shiba Inu ekibi, herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce daima yerel yasa ve yönetmeliklere uyulması gerektiğini de vurgulamıştır.
Piyasada Kaç SHIBA INU (SHIB) Coin Var?
SHIBA INU web sitesi, borsada toplam token arzının %50'sini kilitlediklerini ve “anahtarları çöpe attıklarını” belirtmektedir. Kalan %50 ise Vitalik Buterin'e yakılmıştır. SHIBA INU web sitesinde açıklanan birkaç token daha bulunmaktadır. Bunlar, “serbest bırakılan ve yeniden temellendirilmeyecek” LEASH, BONE, “Dogecoin Killer” (Mayıs 2021 itibariyle henüz mevcut değildir) olarak bilinmektedir.
Shiba Inu (SHIB)
11.81%
$ 0.000022
$ 0.000003
⇣ 0.000019
14 Apr
⇡ 0.000025
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,424.26
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,034.92
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 550.81
solana
Solana (SOL) $ 138.37
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999871
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,025.32
xrp
XRP (XRP) $ 0.48449
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.36
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.152107
cardano
Cardano (ADA) $ 0.456146
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 35.51
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000022
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 64,505.28
tron
TRON (TRX) $ 0.11084
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 480.55
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.57
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.55
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.6806
litecoin
Litecoin (LTC) $ 78.17
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 12.36
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.30
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.94
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.06
dai
Dai (DAI) $ 0.999188
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 0.998314
aptos
Aptos (APT) $ 9.22
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 25.66
blockstack
Stacks (STX) $ 2.57
bittensor
Bittensor (TAO) $ 556.20
mantle
Mantle (MNT) $ 1.11
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.12777
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.14
okb
OKB (OKB) $ 52.41
filecoin
Filecoin (FIL) $ 5.82
stellar
Stellar (XLM) $ 0.107242
vechain
VeChain (VET) $ 0.04074
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.11
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.07
render-token
Render (RNDR) $ 7.68
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.078843
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.119484
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.72
maker
Maker (MKR) $ 2,912.24
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 0.999336
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.238873
optimism
Optimism (OP) $ 2.22
injective-protocol
Injective (INJ) $ 24.58
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000005
monero
Monero (XMR) $ 118.38
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.06
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,137.56
theta-token
Theta Network (THETA) $ 2.02
fantom
Fantom (FTM) $ 0.673349
celestia
Celestia (TIA) $ 10.41
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,355.30
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.95
thorchain
THORChain (RUNE) $ 5.07
arweave
Arweave (AR) $ 25.50
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.14
gala
GALA (GALA) $ 0.041479
ethena
Ethena (ENA) $ 1.08
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,116.19
sui
Sui (SUI) $ 1.13
quant-network
Quant (QNT) $ 98.03
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000144
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.172083
sei-network
Sei (SEI) $ 0.507969
flow
Flow (FLOW) $ 0.899053
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 0.993421
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.025021
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 66.90
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 9.01
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.033337
neo
NEO (NEO) $ 18.00
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
aave
Aave (AAVE) $ 82.79
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,035.73
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.35
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 0.807202
zebec-protocol
Zebec Network (ZBCN) $ 0.022753
ribbon-finance
Ribbon Finance (RBN) $ 1.16
nervos-network
Nervos Network (CKB) $ 0.024882
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 13.69
wormhole
Wormhole (W) $ 0.597875
ecash
eCash (XEC) $ 0.000054
singularitynet
SingularityNET (AGIX) $ 0.813088
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000016
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 38.63
starknet
Starknet (STRK) $ 1.42
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 7.01
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.01
ronin
Ronin (RON) $ 3.13
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.425097
ordinals
ORDI (ORDI) $ 45.05
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 2.03
gatechain-token
Gate (GT) $ 6.95
havven
Synthetix Network (SNX) $ 2.81
conflux-token
Conflux (CFX) $ 0.231144
chiliz
Chiliz (CHZ) $ 0.100792