loader image
WhatsApp Destek
Decentraland (MANA)
2.61%
$ 0.354081
$ 0.009242
⇣ 0.350544
21 Jul
⇡ 0.363286
Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland, kendisini kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen bir sanal gerçeklik platformu olarak tanımlamaktadır. Bu sanal dünyada, kullanıcılar daha sonra gezinebilecekleri, üzerine inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri araziler satın almaktadırlar.
Decentraland, 2017'de gerçekleştirilen 24 milyon dolarlık ilk coin arzının (Initial Coin Offering, ICO) ardından piyasaya sürülmüştür. Sanal dünya, 2019'da kapalı betasını başlatmış ve Şubat 2020'de halka açılmıştır. O zamandan günümüze kullanıcılar, bilgisayarlarındaki LAND alanlarında etkileşimli oyunlar, genişleyen üç boyutlu sahneler ve çeşitli diğer etkileşimli deneyimler de dahil olmak üzere çok çeşitli deneyimler yaratmışlardır.
Decentraland iki ayrı token kullanmaktadır. Bunlar MANA ve LAND olarak bilinmektedir. MANA, takas edilemeyen ERC-721 LAND tokenlarını almak için yakılması gereken bir ERC-20 tokenıdır. MANA tokenları, Decentraland pazarında bir dizi avatar, giyilebilir cihaz, isim ve daha fazlasını ödemek için de kullanılabilmektedir.
Decentraland, kullanıcıların Decentraland'deki sanal alanın sahipliğini temsil eden, takas edilemez bir ERC-721 tokenı olan LAND'i satın alabileceği, geliştirebileceği ve satabileceği sanal bir dünya olarak tanımlanmaktadır. LAND'in her bir alanı özel olmakla birlikte sahipleri ise basit, statik bir bölümden etkileşimli bir oyuna kadar değişiklik gösterebilen, kendi alanlarında hangi içeriği yayınlamak istediklerini seçebilmektedirler. Kullanıcılar, takas edilebilir bir ERC-20 token olan MANA ile Decentraland'deki diğer tüm mal ve hizmetlerin yanı sıra LAND'i de satın alabilmektedirler.
Decentraland, yazar Neal Stephenson'un bilimkurgu romanı Snowcrash'te tarif ettiği Metaverse veya Ready Player One'da yazar Ernest Cline tarafından tarif edilen OASIS gibi, paylaşılan bir sanal dünyadır. Decentraland, kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasına ve etkileşime girmesine, içerik oluşturmasına ve oyun oynamasına olanak tanımaktadır. Buna ek olarak, kullanıcıların dünya çapında sayısız ekonomik işlem gerçekleştirebilecekleri ve oluşturdukları içerik ve uygulamalardan para kazanabilecekleri sanal bir ekonomiye sahiptir. Second Life gibi diğer sanal dünyaların aksine, merkezi bir organizasyon veya şirket tarafından kontrol edilmemektedir.
MANA Nedir?
MANA, Decentraland'da mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılan dijital varlık tokenı olarak bilinmektedir. Tokenlar ERC-20 standardına uygun olarak Ethereum üzerine oluşturulmuştur. MANA, fiat para birimi veya diğer dijital para birimleri için satın alınabilir ve satılabilmektedir.
Decentraland'ın Kurucuları Kimdir?
Decentraland, her ikisi de projedeki önemli görevlerinden ayrılan, ancak yine de Decentraland'da danışman olarak çalışan Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından ortaklaşa kurulmuştur. Ariel Meilich daha önce 2017 ve 2020 yılları arasında Decentraland'da proje liderliği rolünü üstlenmiş ve bir çevrimiçi çeviri bürosu ve bir CRM (Customer Relationship Management) platformu da dahil olmak üzere başka birçok startup kurmuş seri girişimci olarak bilinmektedir. Ayrıca, önde gelen bir Silikon Vadisi (Silicon Valley) girişim fonu olan Charles River Ventures'ta analist olarak çalışmıştır.
Esteban Ordano ise, Decentraland'ın eski teknoloji lideridir ve kripto para birimi alanında uzun ve çeşitli bir geçmişe sahiptir. BitPay, Inc.'de yazılım mühendisi, Matic Network danışmanı olarak çalışmıştır ve aynı zamanda Smart Contrat Solutions olarak da bilinen kendi akıllı sözleşme geliştirme firmasını işletmektedir. Esteban ayrıca, yerleşik bir blok zinciri teknolojisi altyapı şirketi olan Zeppelin Solutions'ın kurucu ortağı ile de kredilendirilmiştir. Ariel ve Estaban şu anda projeye liderlik etmeseler de yakın zamanda kurulan Decentraland Vakfı tarafından yönlendirilen çabalarla Decentraland'ın geliştirilmesi için katkı sağlamaya devam etmektedirler.
Decentraland'ı Benzersiz Kılan Nedir?
Decentraland, yeni bir sanatsal ortam, iş fırsatı veya eğlence kaynağı arayan içerik oluşturucular, işletmeler ve bireyler için tasarlanmıştır. “Metaverse” olarak adlandırılan Decentraland oyun dünyası, her biri bir ERC-721 takas edilemez tokenla temsil edilen totalde 90.601 ayrı LAND parseline bölünmüştür. Her LAND tam olarak 16m x 16m (100 metrekare) boyutundadır ve Metaverse'de belirli bir koordinatta bulunabilmektedir.
LAND sahipleri arsalarını istedikleri gibi geliştirmekte özgür olsalar da Metaverse'nin çoğu genel olarak her biri farklı bir boyut ve temaya sahip birkaç bölgeye ayrılmıştır. Bu ilçeler, MANA tokenları için bireysel kitlesel satışlar yoluyla oluşturulmuştur ve bu ilçelerdeki LAND parsellerinin ticareti yapılamamaktadır. Ocak 2021 itibariyle, cyber punk temalı Aetheria, toplam 8.008 LAND'den oluşan en büyük bölge olarak bilinmektedir.
Decentraland, sayısı giderek artan projeler gibi yönetim kararları için merkezi olmayan bağımsız organizasyon (Decentralized Autonomous Organisation) yapısını kullanan projelerden biridir. MANA token sahipleri, politika güncellemeleri, yaklaşan LAND açık artırmalarının özellikleri ve Metaverse ile izin verilen içerik türlerini önererek ve oylayarak Decentraland dünyasının davranış yönünü kontrol etmektedir. Yaratıcı bir çıkış noktası olmanın yanı sıra, birçok Decentraland kullanıcısı şu anda LAND'lerini kiralama, reklam ve ücretli deneyimler yoluyla para kazanmaktadır. Aynı şekilde, diğer kullanıcılar Decentraland pazarında MANA tokenları için ürünler yaratıp satarak gelir elde etmektedir.
Decentraland DAO Nedir?
DAO (Decenteralized Autonomous Organisation), "Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon" anlamına gelmektedir. Decentraland DAO, Decentraland'i oluşturan LAND sözleşmesi, emlak sözleşmesi, giyilebilir ürünler, içerik sunucuları ve pazar alanı gibi en önemli akıllı sözleşmelere ve varlıklara sahiptir. Ayrıca, Decentraland genelinde çeşitli operasyonları ve girişimleri kalkındırmanın yanı sıra herhangi bir kuruluş veya yönetime bağımsız olmasına izin veren önemli bir MANA cüzdanına sahiptir.
DAO (Decentralized Autonomous Organisation)’nun Oluşum Sebebi
Decentraland, tamamen merkeziyetsiz olan ilk sanal dünya olarak bilinmektedir. Kontrolü bu sanal alanda yaratan ve oynayan insanlara devretmek her zaman proje vizyonunun bir parçası olmuştur. Kısacası kullanıcılar DAO aracılığıyla, dünyanın nasıl davranacağını belirleyecek olan politikaların oluşturulması kontrolüne sahip olmaktadırlar. Buna örnek olarak, DAO'nun başlatılmasından sonra ne tür giyilebilir öğelere izin verilir (veya izin verilmez), içeriğin denetlenmesi, LAND politikası ve açık artırmalar, bunların arasında diğerleri kullanıcıların kontrolüne dahil olmaktadır.
DAO Nasıl Çalışır?
Topluluk politika güncellemesi, gelecekteki LAND müzayedeleri, Dünya (World), Geliştirici (Builder) ve Pazar Yeri (Marketplace) içinde izin verilecek NFT kontratlarının beyaz listeye alınması ve topluluğun ilgili gördüğü her detayı önerecektir ve oylayacaktır. Oylama, Decentraland DAO'nun Aragon tarafından desteklenen yönetim ara yüzünde gerçekleşmektedir.
MANA Güncellemeleri
Önümüzdeki yıl içinde, MANA için çeşitli noktalarda değişiklikler oylamaya sunulacaktır. Bunlar:
Daha fazla özellik ve protokol yükseltmesi eklemek için LAND ve Estates'i yükseltmek,
Gelecekteki LAND müzayedelerinin özellikleri ve tarihleri,
Sürekli olarak MANA'da bulunan ve yakılan pazar yeri ücretlerinin boyutu,
Sürekli olarak MANA'da bulunan ve yakılan birincil satış ücretleri,
Topluluk tarafından işletilen içerik sunucularının eklenmesi ve değiştirilmesi,
MANA hibelerinin kalkınma çabalarına tahsis edilmesi,
Decentraland World, Builder ve Marketplace'e yeni giyilebilir cihazların eklenmesi,
Güvenlik Konseyi üyelerinin değiştirilmesi gibi değişiklikler olarak bilinmektedir.
Piyasada Kaç Decentraland (MANA) Coini Vardır?
Ocak 2021 itibariyle 1,49 milyar MANA tokenı piyasada yer almıştır. Bu sayı mevcut toplam 2,19 milyar MANA arzının yaklaşık %68'ine eşittir. Orijinal toplam arz 2,8 milyar MANA olarak belirlenmiş, ancak LAND müzayedeleri sonucunda 600 milyondan fazla MANA yakıldığı için azaltılmıştır. Ayrıca, Decentraland pazaryeri işlemlerinde %2,5 MANA yakma dahil olmak üzere piyasadaki MANA arzını daha da azaltmak için bir dizi ek yakma mekanizması da mevcuttur.
MANA başlangıçta ilk yılda yüzde 8 oranında şişecek ve enflasyon oranını azaltmak için zamanla kademeli olarak düşecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak enflasyon şu anda devre dışıdır. Decentraland sözlüğüne göre, enflasyonu "gerekli olana kadar" başlatma planı söz konusu olmamaktadır. Toplamda, MANA arzının %40'ı 2017 ilk coin arzı (ICO) sırasında satılmıştır. Ayrıca %20'si topluluğu teşvik etmek için ayrılmış, %20'si geliştirme ekibine ve diğer erken katkıda bulunanlara gitmiş ve kalan %20'si de Decentraland tarafından tutulmuştur.
Decentraland Ağı Nasıl Korunmaktadır?
MANA, bir ERC-20 tokenı olarak bilinmektedir, bir başka deyişle MANA’nın Ethereum blok zincirine dayandığı anlamına gelmektedir. Ethereum, kendi blok zincirinin ve dolayısıyla MANA tokenlarının saldırılara karşı korunmasını sağlamak için binlerce düğümle birlikte çalışan büyük bir merkezi olmayan madenci ağı tarafından güvence altına alınmıştır. Mevcut kullanımda en çok test edilmiş blok zincirlerinden biri olan Ethereum, şu anda kendi yerel blok zincirine sahip olmayan kripto tokenları için en popüler ağ olarak kullanılmaktadır.
Decentraland (MANA) Nasıl Satın Alınır?
Kripto para yatırımı yapmak isteyenler için Decentraland (MANA) nasıl alınır satılır sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilir. Bunun için ya madencilik yapılır ya da bu işlemler özel olarak oluşturulmuş kripto para borsası kullanmak gerekir.
Türkiye’de, Türk Lirası ile Decentraland (MANA) satın almak zannedildiğinin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duymadan Decentraland (MANA) satın alabilirsiniz.
Decentraland (MANA)
2.61%
$ 0.354081
$ 0.009242
⇣ 0.350544
21 Jul
⇡ 0.363286
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,245.02
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,505.75
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 599.34
solana
Solana (SOL) $ 174.12
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,505.49
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
xrp
XRP (XRP) $ 0.586867
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.132095
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.19
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431409
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.71
tron
TRON (TRX) $ 0.134691
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000018
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 67,265.02
chainlink
Chainlink (LINK) $ 14.64
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.30
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 394.37
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.16
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.99
litecoin
Litecoin (LTC) $ 73.46
dai
Dai (DAI) $ 1.00
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.68
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,659.65
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000012
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.537805
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 10.13
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.18057
fetch-ai
Artificial Superintelligence Alliance (FET) $ 1.42
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 23.65
aptos
Aptos (APT) $ 7.39
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.104079
monero
Monero (XMR) $ 164.35
mantle
Mantle (MNT) $ 0.878862
blockstack
Stacks (STX) $ 1.92
render-token
Render (RNDR) $ 7.02
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.69
injective-protocol
Injective (INJ) $ 27.51
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.786239
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.073192
maker
Maker (MKR) $ 2,802.74
okb
OKB (OKB) $ 42.58
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.54
immutable-x
Immutable (IMX) $ 1.63
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.093862
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 6.45
vechain
VeChain (VET) $ 0.030304
bittensor
Bittensor (TAO) $ 341.85
arweave
Arweave (AR) $ 33.67
optimism
Optimism (OP) $ 1.92
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000031
sui
Sui (SUI) $ 0.843629
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.216652
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,929.43
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,554.77
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000199
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,645.67
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.91
notcoin
Notcoin (NOT) $ 0.016129
thorchain
THORChain (RUNE) $ 4.84
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.15
theta-token
Theta Network (THETA) $ 1.60
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 1.08
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.64
fantom
Fantom (FTM) $ 0.523416
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 10.15
aave
Aave (AAVE) $ 97.35
based-brett
Brett (BRETT) $ 0.145252
jasmycoin
JasmyCoin (JASMY) $ 0.029562
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 1.03
pyth-network
Pyth Network (PYTH) $ 0.361704
celestia
Celestia (TIA) $ 6.54
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.156679
sei-network
Sei (SEI) $ 0.388545
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,504.65
mantra-dao
MANTRA (OM) $ 1.34
quant-network
Quant (QNT) $ 74.16
gatechain-token
Gate (GT) $ 7.84
flow
Flow (FLOW) $ 0.641638
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 35.83
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.019
kucoin-shares
KuCoin (KCS) $ 9.93
gala
GALA (GALA) $ 0.025699
popcat
Popcat (POPCAT) $ 0.965136
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.34
msol
Marinade Staked SOL (MSOL) $ 209.47
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 46.76
eos
EOS (EOS) $ 0.607163
kelp-dao-restaked-eth
Kelp DAO Restaked ETH (RSETH) $ 3,566.31
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 11.16
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.020131
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 1.43
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.00000089776854
ethereum-name-service
Ethereum Name Service (ENS) $ 26.17
ordinals
ORDI (ORDI) $ 40.87
akash-network
Akash Network (AKT) $ 3.52
neo
NEO (NEO) $ 11.83
mog-coin
Mog Coin (MOG) $ 0.000002