loader image
WhatsApp Destek
DFI.money (YFII)
1.23%
$ 314.90
$ 3.87
⇣ 309.77
21 Jul
⇡ 323.97
DFI.money (YFII) Nedir?

DFI.Money (YFII), merkezi olmayan finans (DeFi) toplayıcı platformu Yearn.finance’ın (YFI) bir çatalıdır. Temmuz 2020’de başlatılan bu proje, YIP-8 adlı bir yükseltme planında önerilen değişikliklere bağlı kalırken DeFi yatırımcıları için getirileri optimize etmeyi amaçlamaktadır.
DFI.Money’nin yerel tokenı, likidite sağlayıcılarının ağ etkileşimlerine göre kazandığı sabit tedarik tokenı olan YFII’dır.
DFI.Money (YFII), getiri toplamayı kolaylaştıran ve tokenların adil dağılımını sağlamak için token halving modelini kullanan bir DeFi protokolüdür. YFII, YFI’ın bir çatalıdır.
DFI.Money (YFII) merkezi olmayan kredi, merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinin arkasındaki itici güçtür. Bu projelere likidite sağlayanlar, verim çiftçiliği veya likidite madenciliği yoluyla faiz kazanmaktadır.
Bazı DeFi ağlarının, çiftçilerin elde ettiği ödülleri artıran kendi tokenları vardır. YFII gibi diğerleri, planlanmış bir yarıya indirgeme modeli aracılığıyla havuz likiditesinde azalmayı önlemek için diğer protokollerden çatallanmıştır.
Çin pazarında YFII, YFI’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra DeFi topluluğunun güvenini kazanmıştır. Hard fork için verilen sebepler arasında varlıklı katılımcıların partiyi bozmasını engellemek yer almaktadır.
DFI.Money (YFII), getiri toplamayı kolaylaştıran ve tokenların adil dağılımını sağlamak için token halving modelini kullanan bir DeFi protokolüdür. Protokol şu anda Çin DeFi pazarında oldukça popülerdir.
Yearn.finance (YFI) batıda geliştirilmişken, DFI.Money (YFII) ise doğu bölgesinde geliştirilmiştir. Projenin batı versiyonuna kıyasla yeni pazarındaki versiyonu çok daha büyük bir başarı göstermiştir.
Haziran 2020’nin sonuna doğru piyasaya sürüldükten sonra, birkaç Çin’li likidite madenci yeni güce katılmıştır ancak birkaç gün sonra ağ kripto para borsalarını, sanal para hedge fonlarını, madencilik havuzlarını ve merkezi finans projelerini kendine çekmiştir.
Protokol, WeChat’te toplanan güçlü bir topluluğa sahiptir. Bu, sosyal medya platformundaki tartışmaların ABD’den İngilizce konuşan kişileri etkin bir şekilde engellemesinden bu yana Çin ile ABD arasındaki diplomatik açmazları göstermektedir.
DFI.Money (YFII) ağı, güncelleme veya değiştirme için tüm yöntemleri engellemiştir. Bu durum, sistemin token ekonomisinin yükseltilmesini zorlaştıracaktır.
Uzmanlar, platformun topluluğunun canlı bir ekosistemi çekmek için merkezi olmayan hale getirmenin yollarını araması gerektiği konusunda uyarmıştır ancak olduğu gibi, topluluk, mahsul çiftçiliğinden elde edilen kârın peşinde de olabilir.
Ağdaki yönetim sorunları, çoklu imza modelini kullanan 11 imza sahibine devredilir. Bu durumda 11 imza sahibinden yedisinin fikir birliğine varmayı kabul etmesi gerekmektedir. Ancak proje, merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) aracılığıyla yönetim sağladığı için bu geçici bir yönetim modelidir. Yalnızca SushiSwap gibi DeFi protokolleriyle YFII’nin akıllı sözleşmesi denetlenememektedir. Ayrıca proje tokenlarının alım-satım işlemleri bilinen bir kaç borsa üzerinden yapılabilir.
DFI.Money (YFII)’nin Arka Planı
DFI.Money (YFII)’nin nasıl ve neden doğduğuna dair net bir arka plana sahip olmak için Yearn ile başlanmalıdır. Yearn, Compound veya Aave gibi bir DeFi protokolüne ihtiyaç duymaz. Bunun yerine mevduatları toplar ve mevduat sahiplerine en yüksek faizi verecek bir ağa gönderir. Yearn platformu, kazançların ve mevduatların çekilmesini kolaylaştırmak için yToken kullanır ancak Yearn’de yönetim, YFI tokenı kullanılarak etkinleştirilir.
Token çiftçilere havuzların likidite sağlamasını sağlamak için verildiğinden, haftalık 30.000 YFI arz artışı nedeniyle havuz likiditesinde belirgin bir düşüş göstermiştir. Enflasyonu önlemek için yEarn İyileştirme Önerisi olarak bilinen YIP-8 yayınlanmıştır. Teklifte sistem, likiditede istikrarlı bir değişiklik sağlamak için haftalık olarak verilen YFI tokenlarının yarıya indirilmesinin başlaması yer almaktadır.
Oylar kullanıldığında yüzde 80 olumlu, yüzde 19 olumsuz çıkmıştır. Gerekli yüzde 33’lük çoğunluk sağlanamadığından YFII hard fork aracılığıyla doğmuş ve YIP-8 önerisini uygulamıştır.
İlk haftada, toplam dolaşımdan 30.000 token çıkarılmıştır. YFII, Medium’da güncellemeler sağlayan “White Noise” takma adını kullanan isimsiz bir ekip tarafından yönetilmektedir. YFI klonu, yarılanma modelinin Bitcoin (BTC) modelini yansıttığını ve böylece tokenların topluluğa adil bir şekilde dağıtılacağını savunmaktadır.
DFI.Money’nin Kurucuları Kimdir?
DFI.Money, Andre Cronje tarafından yaratılan DeFi getirilerinin toplayıcısı olan Yearn.finance’ın hard forku olarak ortaya çıkmıştır.
Cronje 2020’nin başlarında, sadece gelişimini sürdürmek adına geri dönmek için Yearn.finance’ın orijinal enkarnasyonu olan iEarn’den ayrılmış, bunun üzerine DeFi daha yaygın hale geldikçe popülaritesi önemli ölçüde artmıştır.
Temmuz 2020’de, Yearn.finance’in YFI tokenının madenciliği ve çiftçiliği sona ermiş ve likidite sağlanmasını balinalardan koruma önerisi, protokol katılımcıları arasında %80 destek almıştır ancak Yearn.finance’ın gerekli %33 yeterliliği sağlanamadığı için kabul edilmemiştir.
Sonuç olarak bir grup kullanıcı, kendi tokenı YFII ile DFI.Money oluşturmak için protokolü çatallamayı seçmiştir.
Hard fork, Bitcoin (BTC) tarafından popüler hale getirilen bir modelin ardından YFII ödüllerinin her hafta azalmasını sağlayan YIP-8 olarak bilinen teklifi uygulamıştır.
DFI.Money’i Benzersiz Yapan Nedir?
DFI.Money (YFII), tokenı için farklı protokol kurallarına tabi tutulmuş ve bazı yeni özellikler sayesinde DeFi pazarında Yearn.finance ile aynı rolü yerine getirir. Bu nedenle cazibesi, YIP-8 lehinde oy veren önceki kullanıcılarına ve likidite sağlayarak getirileri en üst düzeye çıkarmak isteyen yeni gelen DeFi yatırımcılarına yöneliktir.
DFI.Money (YFII)’nin web sitesi, protokolünün topluluğa ait olduğunu ve varsayılan olarak geliştirici ödülleri gibi alım-satım teşvikleri sunmadığını belirtir.
Kullanıcılar, Eğri (Curve, CFI) veya Dengeleyici (Balancer, BAL) içeren iki likidite havuzundan birine veya her ikisine katılır ve likidite sağlamanın ödülü olarak YFII tokenları kazanır.
DFI.Money (YFII) ayrıca, kullanıcıların kendileri tarafından manuel olarak işlem ayarlamadan, kullanıcıların gönderdiği stratejilere göre otomatik olarak herhangi bir tokenın en yüksek getirisini elde etmeyi amaçlayan yeni bir özellik olan Vault’u tanıtmıştır.
DFI.Money (YFII)’de Verim Tarımı Nasıl Yapılır?
DFI.Money (YFII), bazı havuzlarda yüzde 2000’e kadar çıkabilen en yüksek yatırım getirilerinden birine sahiptir. Yüksek yatırım getirisine rağmen, likidite madenciliği, token fiyatının oynaklığı ve akıllı sözleşmede görünmeyen hatalar gibi risklerden payını taşımaya devam etmektedir.
DFI.Money (YFII)’de çiftçilik verimi prosedürü, mahsul çiftçisinin riske atmaya istekli olduğu tokena bağlıdır. Bu ayrıca üç havuza ayrılmıştır.
yCRV (yCurve)
Bu havuz, yCurve tokenlarına sahip olanlar içindir. DFI.Money (YFII)’de çiftçilik yapma amacıyla alım-satım yapan bir kişinin yCRV tokenlarını almak için YFI’deki üçüncü havuzdan çıkması gerekir. Tokenları olmayanlar www.curve.fi/iearn adresini ziyaret edebilir ve yCRV tokenlarını oluşturmak için USDT, USD Coin (USDC), True USD (TUSD) veya DAI yatırabilirler.
Ardından, tokenlar Yearn havuzuna konulur. Stake edilen fonlar otomatik olarak farklı DeFi projelerine yatırılır. Bu, artan getiri potansiyeline sahip olsa da bu sistemlerin güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda yüksek kayıp ihtimali de taşır.
DAI Balancer
İkinci havuz, verim çiftçiliğine izin vermek için DAI veya YFII tokenlarını kullanır. Staking, Balancer (YFII-DAI) havuzunda stake edilen BPT tokenlarını oluşturduğu Balancer Likidite havuzunda yapılır. Sonsuz para basma riskini azaltmak için ikinci havuza likidite eklemenin doğrudan durdurulduğu unutulmamalıdır.
Bu havuza yatırılan fonlar, piyasa yapıcı otomasyona yöneliktir. Bu nedenle, YFII tokenlarının öngörülemeyen büyük bir tasfiyesi, token fiyatını olumsuz yönde etkileyebilir ve bu da daha az varlık havuzuna neden olabilir.
yCRV Balancer
Üçüncü havuzda bir verim çiftçisinin, ödül almak için YFII tokenlarını “yönetim” havuzunda paylaştırması gerekir. Ayrıca dördüncü havuz da önerilmesine rağmen şu an aktif değildir. Dördüncü havuz, YFII veya türevlerini stake ederek gelişen DeFi varlıklarından faiz kazanmayı kolaylaştıracaktır.
Dolaşımda DFI.Money (YFII) Coin Sayısı
YFII, sabit 40.000 YFII kaynağı olan bir ERC-20 standart tokenıdır. YIP-8’de belirtilen ve kabul edilen özelliklere göre, toplam arzdan ön üretim, satış öncesi veya geliştirici tarafından tahsis edilen tokenlar alınmamıştır.
DFI.Money, YFII kazanmanın tek yolunun protokole likidite sağlamak olduğunu belirtir. Tokenlar, likidite sağlanmasına göre dağıtılır ve ödüller haftalık olarak azalır. İki likidite havuzunun her biri 20.000 YFII arzıyla başlamıştır.
DFI.Money (YFII) Ağı Güvenli midir?
DFI.Money, YFII’nin geliştiriciler tarafından manipüle edilemeyen 40.000 tokenlık garantili sabit arza sahip olduğunu belirtir. Bu durum, yeni tokenların “kara delik” olarak adlandırılan bir adrese basılmasına izin veren anahtarların gönderilmesiyle mümkün olmuş ve bunlara erişim kalıcı olarak kaybedilmiştir. Ayrıca geliştiriciler, anahtarların karadeliğe transferini gösteren işlemlere bağlantılar yayınlamıştır.
DFI.Money (YFII) Nereden Satın Alınabilir?
YFII, lansmanından bu yana popüler bir alım-satım tokenı haline gelmiştir. Ekim 2020 itibariyle, kripto para birimleri, sabit paralar ve diğer DeFi tokenlarını içeren alım-satım çiftleri ile birden fazla büyük borsada mevcuttur.
Sonuç
DeFi dünyası, SushiSwap gibi katılımcıları ve YFII gibi getiri toplayıcıları içerecek şekilde hızla değişmektedir.
Ayrıca, verim çiftçilerinin hızlı geri dönüşler için koşuşturmasıyla, mevcut likidite madenciliği çılgınlığı, uzaktan bakıldığında 2017’nin ilk coin arzı (ICO) çılgınlığına benzer. DeFi protokolü ve çatalları şekillenirken, kimin kimle oynadığını, burada oynanan tarafın kim olduğunu zaman gösterecektir.
DFI.money (YFII)
1.23%
$ 314.90
$ 3.87
⇣ 309.77
21 Jul
⇡ 323.97
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,245.02
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,505.75
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 599.34
solana
Solana (SOL) $ 174.12
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,505.49
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
xrp
XRP (XRP) $ 0.586867
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.132095
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.19
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431409
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.71
tron
TRON (TRX) $ 0.134691
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000018
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 67,265.02
chainlink
Chainlink (LINK) $ 14.64
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.30
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 394.37
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.16
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.99
litecoin
Litecoin (LTC) $ 73.46
dai
Dai (DAI) $ 1.00
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.68
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,659.65
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000012
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.537805
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 10.13
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.18057
fetch-ai
Artificial Superintelligence Alliance (FET) $ 1.42
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 23.65
aptos
Aptos (APT) $ 7.39
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.104079
monero
Monero (XMR) $ 164.35
mantle
Mantle (MNT) $ 0.878862
blockstack
Stacks (STX) $ 1.92
render-token
Render (RNDR) $ 7.02
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.69
injective-protocol
Injective (INJ) $ 27.51
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.786239
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.073192
maker
Maker (MKR) $ 2,802.74
okb
OKB (OKB) $ 42.58
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.54
immutable-x
Immutable (IMX) $ 1.63
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.093862
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 6.45
vechain
VeChain (VET) $ 0.030304
bittensor
Bittensor (TAO) $ 341.85
arweave
Arweave (AR) $ 33.67
optimism
Optimism (OP) $ 1.92
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000031
sui
Sui (SUI) $ 0.843629
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.216652
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,929.43
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,554.77
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000199
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,645.67
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.91
notcoin
Notcoin (NOT) $ 0.016129
thorchain
THORChain (RUNE) $ 4.84
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.15
theta-token
Theta Network (THETA) $ 1.60
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 1.08
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.64
fantom
Fantom (FTM) $ 0.523416
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 10.15
aave
Aave (AAVE) $ 97.35
based-brett
Brett (BRETT) $ 0.145252
jasmycoin
JasmyCoin (JASMY) $ 0.029562
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 1.03
pyth-network
Pyth Network (PYTH) $ 0.361704
celestia
Celestia (TIA) $ 6.54
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.156679
sei-network
Sei (SEI) $ 0.388545
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,504.65
mantra-dao
MANTRA (OM) $ 1.34
quant-network
Quant (QNT) $ 74.16
gatechain-token
Gate (GT) $ 7.84
flow
Flow (FLOW) $ 0.641638
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 35.83
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.019
kucoin-shares
KuCoin (KCS) $ 9.93
gala
GALA (GALA) $ 0.025699
popcat
Popcat (POPCAT) $ 0.965136
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.34
msol
Marinade Staked SOL (MSOL) $ 209.47
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 46.76
eos
EOS (EOS) $ 0.607163
kelp-dao-restaked-eth
Kelp DAO Restaked ETH (RSETH) $ 3,566.31
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 11.16
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.020131
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 1.43
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.00000089776854
ethereum-name-service
Ethereum Name Service (ENS) $ 26.17
ordinals
ORDI (ORDI) $ 40.87
akash-network
Akash Network (AKT) $ 3.52
neo
NEO (NEO) $ 11.83
mog-coin
Mog Coin (MOG) $ 0.000002