loader image
WhatsApp Destek
DFI.money (YFII)
5.6%
$ 449.77
$ 25.19
⇣ 411.77
14 Apr
⇡ 476.14
DFI.money (YFII) Nedir?

DFI.Money (YFII), merkezi olmayan finans (DeFi) toplayıcı platformu Yearn.finance’ın (YFI) bir çatalıdır. Temmuz 2020’de başlatılan bu proje, YIP-8 adlı bir yükseltme planında önerilen değişikliklere bağlı kalırken DeFi yatırımcıları için getirileri optimize etmeyi amaçlamaktadır.
DFI.Money’nin yerel tokenı, likidite sağlayıcılarının ağ etkileşimlerine göre kazandığı sabit tedarik tokenı olan YFII’dır.
DFI.Money (YFII), getiri toplamayı kolaylaştıran ve tokenların adil dağılımını sağlamak için token halving modelini kullanan bir DeFi protokolüdür. YFII, YFI’ın bir çatalıdır.
DFI.Money (YFII) merkezi olmayan kredi, merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinin arkasındaki itici güçtür. Bu projelere likidite sağlayanlar, verim çiftçiliği veya likidite madenciliği yoluyla faiz kazanmaktadır.
Bazı DeFi ağlarının, çiftçilerin elde ettiği ödülleri artıran kendi tokenları vardır. YFII gibi diğerleri, planlanmış bir yarıya indirgeme modeli aracılığıyla havuz likiditesinde azalmayı önlemek için diğer protokollerden çatallanmıştır.
Çin pazarında YFII, YFI’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra DeFi topluluğunun güvenini kazanmıştır. Hard fork için verilen sebepler arasında varlıklı katılımcıların partiyi bozmasını engellemek yer almaktadır.
DFI.Money (YFII), getiri toplamayı kolaylaştıran ve tokenların adil dağılımını sağlamak için token halving modelini kullanan bir DeFi protokolüdür. Protokol şu anda Çin DeFi pazarında oldukça popülerdir.
Yearn.finance (YFI) batıda geliştirilmişken, DFI.Money (YFII) ise doğu bölgesinde geliştirilmiştir. Projenin batı versiyonuna kıyasla yeni pazarındaki versiyonu çok daha büyük bir başarı göstermiştir.
Haziran 2020’nin sonuna doğru piyasaya sürüldükten sonra, birkaç Çin’li likidite madenci yeni güce katılmıştır ancak birkaç gün sonra ağ kripto para borsalarını, sanal para hedge fonlarını, madencilik havuzlarını ve merkezi finans projelerini kendine çekmiştir.
Protokol, WeChat’te toplanan güçlü bir topluluğa sahiptir. Bu, sosyal medya platformundaki tartışmaların ABD’den İngilizce konuşan kişileri etkin bir şekilde engellemesinden bu yana Çin ile ABD arasındaki diplomatik açmazları göstermektedir.
DFI.Money (YFII) ağı, güncelleme veya değiştirme için tüm yöntemleri engellemiştir. Bu durum, sistemin token ekonomisinin yükseltilmesini zorlaştıracaktır.
Uzmanlar, platformun topluluğunun canlı bir ekosistemi çekmek için merkezi olmayan hale getirmenin yollarını araması gerektiği konusunda uyarmıştır ancak olduğu gibi, topluluk, mahsul çiftçiliğinden elde edilen kârın peşinde de olabilir.
Ağdaki yönetim sorunları, çoklu imza modelini kullanan 11 imza sahibine devredilir. Bu durumda 11 imza sahibinden yedisinin fikir birliğine varmayı kabul etmesi gerekmektedir. Ancak proje, merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) aracılığıyla yönetim sağladığı için bu geçici bir yönetim modelidir. Yalnızca SushiSwap gibi DeFi protokolleriyle YFII’nin akıllı sözleşmesi denetlenememektedir. Ayrıca proje tokenlarının alım-satım işlemleri bilinen bir kaç borsa üzerinden yapılabilir.
DFI.Money (YFII)’nin Arka Planı
DFI.Money (YFII)’nin nasıl ve neden doğduğuna dair net bir arka plana sahip olmak için Yearn ile başlanmalıdır. Yearn, Compound veya Aave gibi bir DeFi protokolüne ihtiyaç duymaz. Bunun yerine mevduatları toplar ve mevduat sahiplerine en yüksek faizi verecek bir ağa gönderir. Yearn platformu, kazançların ve mevduatların çekilmesini kolaylaştırmak için yToken kullanır ancak Yearn’de yönetim, YFI tokenı kullanılarak etkinleştirilir.
Token çiftçilere havuzların likidite sağlamasını sağlamak için verildiğinden, haftalık 30.000 YFI arz artışı nedeniyle havuz likiditesinde belirgin bir düşüş göstermiştir. Enflasyonu önlemek için yEarn İyileştirme Önerisi olarak bilinen YIP-8 yayınlanmıştır. Teklifte sistem, likiditede istikrarlı bir değişiklik sağlamak için haftalık olarak verilen YFI tokenlarının yarıya indirilmesinin başlaması yer almaktadır.
Oylar kullanıldığında yüzde 80 olumlu, yüzde 19 olumsuz çıkmıştır. Gerekli yüzde 33’lük çoğunluk sağlanamadığından YFII hard fork aracılığıyla doğmuş ve YIP-8 önerisini uygulamıştır.
İlk haftada, toplam dolaşımdan 30.000 token çıkarılmıştır. YFII, Medium’da güncellemeler sağlayan “White Noise” takma adını kullanan isimsiz bir ekip tarafından yönetilmektedir. YFI klonu, yarılanma modelinin Bitcoin (BTC) modelini yansıttığını ve böylece tokenların topluluğa adil bir şekilde dağıtılacağını savunmaktadır.
DFI.Money’nin Kurucuları Kimdir?
DFI.Money, Andre Cronje tarafından yaratılan DeFi getirilerinin toplayıcısı olan Yearn.finance’ın hard forku olarak ortaya çıkmıştır.
Cronje 2020’nin başlarında, sadece gelişimini sürdürmek adına geri dönmek için Yearn.finance’ın orijinal enkarnasyonu olan iEarn’den ayrılmış, bunun üzerine DeFi daha yaygın hale geldikçe popülaritesi önemli ölçüde artmıştır.
Temmuz 2020’de, Yearn.finance’in YFI tokenının madenciliği ve çiftçiliği sona ermiş ve likidite sağlanmasını balinalardan koruma önerisi, protokol katılımcıları arasında %80 destek almıştır ancak Yearn.finance’ın gerekli %33 yeterliliği sağlanamadığı için kabul edilmemiştir.
Sonuç olarak bir grup kullanıcı, kendi tokenı YFII ile DFI.Money oluşturmak için protokolü çatallamayı seçmiştir.
Hard fork, Bitcoin (BTC) tarafından popüler hale getirilen bir modelin ardından YFII ödüllerinin her hafta azalmasını sağlayan YIP-8 olarak bilinen teklifi uygulamıştır.
DFI.Money’i Benzersiz Yapan Nedir?
DFI.Money (YFII), tokenı için farklı protokol kurallarına tabi tutulmuş ve bazı yeni özellikler sayesinde DeFi pazarında Yearn.finance ile aynı rolü yerine getirir. Bu nedenle cazibesi, YIP-8 lehinde oy veren önceki kullanıcılarına ve likidite sağlayarak getirileri en üst düzeye çıkarmak isteyen yeni gelen DeFi yatırımcılarına yöneliktir.
DFI.Money (YFII)’nin web sitesi, protokolünün topluluğa ait olduğunu ve varsayılan olarak geliştirici ödülleri gibi alım-satım teşvikleri sunmadığını belirtir.
Kullanıcılar, Eğri (Curve, CFI) veya Dengeleyici (Balancer, BAL) içeren iki likidite havuzundan birine veya her ikisine katılır ve likidite sağlamanın ödülü olarak YFII tokenları kazanır.
DFI.Money (YFII) ayrıca, kullanıcıların kendileri tarafından manuel olarak işlem ayarlamadan, kullanıcıların gönderdiği stratejilere göre otomatik olarak herhangi bir tokenın en yüksek getirisini elde etmeyi amaçlayan yeni bir özellik olan Vault’u tanıtmıştır.
DFI.Money (YFII)’de Verim Tarımı Nasıl Yapılır?
DFI.Money (YFII), bazı havuzlarda yüzde 2000’e kadar çıkabilen en yüksek yatırım getirilerinden birine sahiptir. Yüksek yatırım getirisine rağmen, likidite madenciliği, token fiyatının oynaklığı ve akıllı sözleşmede görünmeyen hatalar gibi risklerden payını taşımaya devam etmektedir.
DFI.Money (YFII)’de çiftçilik verimi prosedürü, mahsul çiftçisinin riske atmaya istekli olduğu tokena bağlıdır. Bu ayrıca üç havuza ayrılmıştır.
yCRV (yCurve)
Bu havuz, yCurve tokenlarına sahip olanlar içindir. DFI.Money (YFII)’de çiftçilik yapma amacıyla alım-satım yapan bir kişinin yCRV tokenlarını almak için YFI’deki üçüncü havuzdan çıkması gerekir. Tokenları olmayanlar www.curve.fi/iearn adresini ziyaret edebilir ve yCRV tokenlarını oluşturmak için USDT, USD Coin (USDC), True USD (TUSD) veya DAI yatırabilirler.
Ardından, tokenlar Yearn havuzuna konulur. Stake edilen fonlar otomatik olarak farklı DeFi projelerine yatırılır. Bu, artan getiri potansiyeline sahip olsa da bu sistemlerin güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda yüksek kayıp ihtimali de taşır.
DAI Balancer
İkinci havuz, verim çiftçiliğine izin vermek için DAI veya YFII tokenlarını kullanır. Staking, Balancer (YFII-DAI) havuzunda stake edilen BPT tokenlarını oluşturduğu Balancer Likidite havuzunda yapılır. Sonsuz para basma riskini azaltmak için ikinci havuza likidite eklemenin doğrudan durdurulduğu unutulmamalıdır.
Bu havuza yatırılan fonlar, piyasa yapıcı otomasyona yöneliktir. Bu nedenle, YFII tokenlarının öngörülemeyen büyük bir tasfiyesi, token fiyatını olumsuz yönde etkileyebilir ve bu da daha az varlık havuzuna neden olabilir.
yCRV Balancer
Üçüncü havuzda bir verim çiftçisinin, ödül almak için YFII tokenlarını “yönetim” havuzunda paylaştırması gerekir. Ayrıca dördüncü havuz da önerilmesine rağmen şu an aktif değildir. Dördüncü havuz, YFII veya türevlerini stake ederek gelişen DeFi varlıklarından faiz kazanmayı kolaylaştıracaktır.
Dolaşımda DFI.Money (YFII) Coin Sayısı
YFII, sabit 40.000 YFII kaynağı olan bir ERC-20 standart tokenıdır. YIP-8’de belirtilen ve kabul edilen özelliklere göre, toplam arzdan ön üretim, satış öncesi veya geliştirici tarafından tahsis edilen tokenlar alınmamıştır.
DFI.Money, YFII kazanmanın tek yolunun protokole likidite sağlamak olduğunu belirtir. Tokenlar, likidite sağlanmasına göre dağıtılır ve ödüller haftalık olarak azalır. İki likidite havuzunun her biri 20.000 YFII arzıyla başlamıştır.
DFI.Money (YFII) Ağı Güvenli midir?
DFI.Money, YFII’nin geliştiriciler tarafından manipüle edilemeyen 40.000 tokenlık garantili sabit arza sahip olduğunu belirtir. Bu durum, yeni tokenların “kara delik” olarak adlandırılan bir adrese basılmasına izin veren anahtarların gönderilmesiyle mümkün olmuş ve bunlara erişim kalıcı olarak kaybedilmiştir. Ayrıca geliştiriciler, anahtarların karadeliğe transferini gösteren işlemlere bağlantılar yayınlamıştır.
DFI.Money (YFII) Nereden Satın Alınabilir?
YFII, lansmanından bu yana popüler bir alım-satım tokenı haline gelmiştir. Ekim 2020 itibariyle, kripto para birimleri, sabit paralar ve diğer DeFi tokenlarını içeren alım-satım çiftleri ile birden fazla büyük borsada mevcuttur.
Sonuç
DeFi dünyası, SushiSwap gibi katılımcıları ve YFII gibi getiri toplayıcıları içerecek şekilde hızla değişmektedir.
Ayrıca, verim çiftçilerinin hızlı geri dönüşler için koşuşturmasıyla, mevcut likidite madenciliği çılgınlığı, uzaktan bakıldığında 2017’nin ilk coin arzı (ICO) çılgınlığına benzer. DeFi protokolü ve çatalları şekillenirken, kimin kimle oynadığını, burada oynanan tarafın kim olduğunu zaman gösterecektir.
DFI.money (YFII)
5.6%
$ 449.77
$ 25.19
⇣ 411.77
14 Apr
⇡ 476.14
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,505.28
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,044.38
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 555.19
solana
Solana (SOL) $ 140.96
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999011
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,036.44
xrp
XRP (XRP) $ 0.488918
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.47
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.154345
cardano
Cardano (ADA) $ 0.462618
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 36.02
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000022
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 64,572.30
tron
TRON (TRX) $ 0.110882
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 485.63
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.66
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.63
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.684998
litecoin
Litecoin (LTC) $ 78.67
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 12.59
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.40
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.93
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.11
dai
Dai (DAI) $ 1.00
aptos
Aptos (APT) $ 9.27
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
blockstack
Stacks (STX) $ 2.60
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 25.87
mantle
Mantle (MNT) $ 1.11
bittensor
Bittensor (TAO) $ 546.26
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.129458
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.24
filecoin
Filecoin (FIL) $ 5.94
okb
OKB (OKB) $ 52.56
stellar
Stellar (XLM) $ 0.108626
vechain
VeChain (VET) $ 0.041842
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.10
render-token
Render (RNDR) $ 7.74
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.10
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.079962
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.120897
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.75
maker
Maker (MKR) $ 2,890.65
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 0.99726
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.24325
injective-protocol
Injective (INJ) $ 24.66
optimism
Optimism (OP) $ 2.21
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000005
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.08
monero
Monero (XMR) $ 120.43
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,152.69
theta-token
Theta Network (THETA) $ 2.04
fantom
Fantom (FTM) $ 0.686681
celestia
Celestia (TIA) $ 10.66
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.95
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,356.12
arweave
Arweave (AR) $ 26.24
thorchain
THORChain (RUNE) $ 5.13
gala
GALA (GALA) $ 0.04203
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.14
ethena
Ethena (ENA) $ 1.09
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,135.54
sui
Sui (SUI) $ 1.14
quant-network
Quant (QNT) $ 99.15
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000146
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.174608
sei-network
Sei (SEI) $ 0.517937
flow
Flow (FLOW) $ 0.912775
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 1.00
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.025223
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 67.20
neo
NEO (NEO) $ 18.51
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.033395
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 8.99
aave
Aave (AAVE) $ 83.79
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.38
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,021.22
zebec-protocol
Zebec Network (ZBCN) $ 0.023076
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 0.794923
ribbon-finance
Ribbon Finance (RBN) $ 1.16
nervos-network
Nervos Network (CKB) $ 0.025181
wormhole
Wormhole (W) $ 0.606705
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 13.66
ecash
eCash (XEC) $ 0.000054
singularitynet
SingularityNET (AGIX) $ 0.83578
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000016
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 39.13
starknet
Starknet (STRK) $ 1.44
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 7.13
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.03
ronin
Ronin (RON) $ 3.15
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.430103
ordinals
ORDI (ORDI) $ 45.66
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 2.05
havven
Synthetix Network (SNX) $ 2.84
conflux-token
Conflux (CFX) $ 0.234207
gatechain-token
Gate (GT) $ 6.94
chiliz
Chiliz (CHZ) $ 0.102158