loader image
WhatsApp Destek
Securities and Exchange Commission (SEC)

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu anlamına gelen Securities and Exchange Commission (SEC); yatırımcıları korumaktan, menkul kıymetler piyasalarının adil ve düzenli işleyişini sürdürmekten ve sermaye oluşumunu kolaylaştırmaktan sorumlu bağımsız bir federal hükümet düzenleyici kurumu olarak bilinmektedir. SEC 1934’te menkul kıymetler piyasalarının ilk federal düzenleyicisi olarak kurulmuştur. Yatırımcıları, piyasadaki hileli ve manipülatif uygulamalara karşı koruyan SEC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumsal devralma eylemlerini izler. Sigorta şirketleri arasındaki muhasebe kayıt beyanlarını onaylar. SEC, Amerikan menkul kıymet piyasalarına (örneğin, hisse senetleri ve tahviller) odaklanarak finansal piyasaları düzenlemek ve izlemekten sorumludur.
Genel olarak, ülkeler arası ticarette posta veya internet üzerinden sunulan menkul kıymet ihraçlarının yatırımcılara satılmadan önce SEC’e kaydedilmesi gerekmektedir. Broker-satıcılar, danışmanlık firmaları ve varlık yöneticilerinin yanı sıra profesyonel temsilcileri gibi finansal hizmet firmaları da iş yapmak için SEC’e kaydolmalıdır. Örnek olarak SEC, herhangi bir resmi Bitcoin değişimini onaylamaktan sorumlu olacaklardır.
SEC’in ana hedeflerinden biri, web sitelerinde belirtildiği gibi piyasa manipülasyonunu ve dolandırıcılığı önlemek ve denetlemektir.
SEC’in oluşturulmasının arkasındaki ana fikir, yatırımcıların ve alım-satım yapan kişilerin, finansal araçlar satın almadan veya alım-satım yapmadan önce ilgili bilgilere eşit erişime sahip olmaları gerektiğidir. Bu nedenle SEC’in çalışması, komisyoncuların, borsaların ve bayilerin yatırımcılara adil ve dürüst bir şekilde davranmasını sağlamaktadır. Ayrıca SEC, kamu şirketlerinin tüm önemli finansal verilerini halka bildirmeye zorlayan yasalar oluşturmuştur. Bunun sonucunda ise her türlü yatırımcı, yatırım kararları vermeden önce aynı şirketlerin bu bilgilerine erişebilmektedir.
SEC, aynı zamanda eğitim içeriği ve periyodik mali raporlar yayınlamaktadır. Yatırımcılar ayrıca, SEC’in EDGAR (Elektronik Veri Toplama, Analiz ve Erişim sistemi) adlı çevrimiçi veri tabanında, kamu ve düzenlenmiş şirketler tarafından sunulan üç aylık ve yıllık raporları bulabilirler.
Hem SEC hem de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), mali piyasalardaki ponzi oyunları ve piramit şemaları gibi yasa dışı faaliyetleri caydırmak için birlikte çalışmaktadır. Bununla birlikte CFTC, opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmelerini içeren türev piyasalarının düzenlenmesine odaklanmıştır. İçeriden bilgi ticaretinin yanı sıra yanlış bilgi ve muhasebe dolandırıcılığı en yaygın SEC ihlalleri arasındadır.
SEC ve CFTC’ye, Dodd-Frank Wall Street Reformu ve Tüketicinin Korunması Yasası ABD başkanı Barack Obama tarafından 2008 mali krizinden kısa bir süre sonra onaylandığında daha fazla yetki verilmiştir.
SEC, 2019 itibariyle beş ana işletim birimine ayrılmıştır:
Finansı Bölümü
Ticaret ve Piyasalar Bölümü
Yatırım Yönetimi Bölümü
Uygulama Bölümü
Ekonomi ve Risk Analizi Bölümü
Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Nasıl Çalışır?
SEC’in birincil işlevi, menkul kıymet borsaları, aracı kurumlar, bayiler, yatırım danışmanları ve yatırım fonları dahil olmak üzere menkul kıymetler piyasalarındaki kuruluşları ve bireyleri denetlemektir. SEC, yerleşik menkul kıymetler kuralları ve düzenlemeleri aracılığıyla, piyasayla ilgili bilgilerin ifşa edilmesini ve paylaşılmasını, adil ticareti ve dolandırıcılığa karşı korumayı teşvik etmektedir. EDGAR olarak bilinen elektronik veri toplama, analiz ve erişim veri tabanı aracılığıyla yatırımcılara kayıt beyanlarına, periyodik finansal raporlara ve diğer menkul kıymet formlarına erişim sağlamaktadır.
SEC, biri yönetici olmak üzere başkan tarafından atanan beş komisyon üyesi tarafından yönetilmektedir. Her komisyon üyesinin görev süresi beş yıl olmakla birlikte, yerine başkası bulunana kadar 18 ay daha görev yapabilirler. Mevcut SEC başkanı, 17 Nisan 2021’de göreve başlayan Gary Gensler’dir. Partizan olmayan bir anlayışı teşvik etmek için yasa, beş komisyon üyesinden üçünden fazlasının aynı siyasi partiden gelmemesini şart koşmaktadır.
SEC beş bölümden ve 24 ofisten oluşmaktadır. Amaçları, menkul kıymetler yasalarını yorumlamak ve bunlar üzerinde yaptırım uygulamak, yeni kurallar çıkarmak, menkul kıymet kurumlarının gözetimini sağlamak ve farklı hükümet seviyeleri arasında düzenlemeyi koordine etmektir. Beş bölüm ve ilgili rolleri şunlardır:
Kurumsal Finansman Bölümü: Bilgiye dayalı yatırım kararları alabilmeleri için yatırımcılara önemli bilgiler (yani, bir şirketin finansal beklentileri veya hisse senedi fiyatı ile ilgili bilgiler) verilmesini sağlar.
Yürütme Bölümü: Vakaları araştırarak ve hukuk davalarını ve idari işlemleri kovuşturarak SEC düzenlemelerini uygulamaktan sorumludur.
Yatırım Yönetimi Bölümü: Yatırım şirketlerini, değişken sigorta ürünlerini ve federal olarak kayıtlı yatırım danışmanlarını düzenler.
Ekonomik ve Risk Analizi Bölümü: Ekonomi ve veri analitiğini SEC’in temel misyonuna entegre eder.
Ticaret ve Piyasalar Bölümü: Adil, düzenli ve verimli piyasalar için standartlar oluşturur ve sürdürür. SEC’in, federal mahkemede veya bir idari yargıç önünde yalnızca hukuk davaları açmasına izin verilir. Ceza davaları, Adalet Bakanlığı bünyesindeki kolluk kuvvetlerinin yargı yetkisine girer ancak SEC, kanıt sağlamak ve mahkeme işlemlerine yardımcı olmak için genellikle bu tür kurumlarla yakın işbirliği içinde çalışır.
Hukuk davalarında SEC iki ana yaptırım istemektedir, bunlar:
Gelecekteki ihlalleri yasaklayan emirler olan ihtiyati tedbirler olarak bilinmektedir. İhtiyati tedbiri dikkate almayan kişi veya şirket, saygısızlıktan dolayı para cezasına veya hapis cezasına çarptırılır.
İkincisi ise, sivil para cezaları ve yasadışı kazançların dağıtılması olarak bilinmektedir. Bazı durumlarda SEC, bireylerin şirket yetkilisi veya yöneticisi olarak hareket etmelerini yasaklayan veya askıya alan bir mahkeme kararı da isteyebilir. SEC ayrıca, iç görevliler ve komisyon tarafından dinlenen çeşitli idari işlemler de getirebilir. Ortak işlemler, durdurma ve vazgeçme emirlerini, kaydın iptal edilmesini veya askıya alınmasını ve barolar veya istihdamın askıya alınmasını içerir.
SEC ayrıca, menkul kıymetler endüstrisinin FINRA veya New York Menkul Kıymetler Borsası gibi öz denetim kuruluşları tarafından aranan eylemler için ilk başvuru seviyesi olarak hizmet eder.
SEC’in tüm ofisleri arasında, Whistleblower Ofisi, menkul kıymetler kanununun uygulanmasının en güçlü araçlarından biri olarak öne çıkmaktadır. 2010 Dodd-Frank Wall Street Reformu ve Tüketici Koruma Yasası’nın bir sonucu olarak oluşturulan SEC’in bilgi uçurma programı, 1 milyon doları aşan parasal yaptırımlarla başarılı kolluk kuvvetlerine yol açan orijinal bilgileri paylaşan uygun kişileri ödüllendirmektedir. Bireyler, toplam yaptırım gelirlerinin %10 ila %30’unu alabilirler.
Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Tarihçesi
ABD borsası Ekim 1929’da çöktüğünde, çok sayıda şirket tarafından ihraç edilen menkul kıymetler değersiz hale gelmiştir. Birçoğu daha önce yanlış veya yanıltıcı bilgi verdiği için, menkul kıymetler piyasalarının bütünlüğüne olan kamu inancı sarsılmıştır. Güveni yeniden sağlamak için Kongre, 1933 Menkul Kıymetler Yasasını ve SEC’i oluşturan 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasasını kabul etmiştir. SEC’in birincil görevleri, şirketlerin işleri hakkında doğru beyanlarda bulunmalarını ve brokerlerin, bayilerin ve borsaların yatırımcılara dürüst ve adil bir şekilde davranmasını sağlamak olmuştur.
Günümüzde SEC, her yıl menkul kıymetler yasalarını ihlal eden firmalara ve bireylere karşı çok sayıda sivil icra eylemi getirmektedir. Doğrudan veya Adalet Bakanlığı ile bağlantılı olarak, her büyük mali suistimal vakasında yer almaktadır. SEC tarafından kovuşturulan tipik suçlar arasında muhasebe sahtekarlığı, yanıltıcı veya yanlış bilgilerin yayılması ve içeriden öğrenenlerin ticareti bulunmaktadır.
2008’deki büyük durgunluktan sonra SEC, krize neden olan finansal kurumları kovuşturmada ve yatırımcılara milyarlarca doları iade etmede etkili olmuştur. Toplamda, 204 kurum veya bireyi borçlandırdı ve 4 milyar dolara yakın ceza, ödeme ve diğer parasal yardımlar toplamıştır. Örnek olarak Goldman Sachs, Wall Street firması için şimdiye kadarki en büyük ve SEC tarihindeki en büyük ikinci ceza olan ayrıca yalnızca Worldcom tarafından ödenen 750 milyon dolar tarafından aşılan meblağ olarak 550 milyon dolar ödemiştir.
Yine de pek çok gözlemci, SEC’i krize karışmış olan ve neredeyse tamamı hiçbir zaman önemli bir yanlış yapmaktan suçlu bulunmamış olan komisyoncular ve üst düzey yöneticilerin kovuşturulmasına yardımcı olmak için yeterince çaba göstermediği için eleştirmiştir. Şimdiye kadar, krizle ilgili suçlardan yalnızca bir Wall Street yöneticisi hapse atılmıştır. Geri kalanlar için ya para cezasına ya da kabul edilen idari cezalara karar verilmiştir.
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,728.07
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,056.46
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 555.91
solana
Solana (SOL) $ 142.28
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,057.74
xrp
XRP (XRP) $ 0.503767
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.15407
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.08
cardano
Cardano (ADA) $ 0.468984
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000023
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 34.70
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 63,759.08
tron
TRON (TRX) $ 0.110067
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 476.99
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.68
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.94
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 14.01
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.67313
litecoin
Litecoin (LTC) $ 81.03
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.57
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.49
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.80
dai
Dai (DAI) $ 1.00
aptos
Aptos (APT) $ 9.43
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 26.09
mantle
Mantle (MNT) $ 1.14
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
blockstack
Stacks (STX) $ 2.45
filecoin
Filecoin (FIL) $ 6.14
okb
OKB (OKB) $ 55.05
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.123046
stellar
Stellar (XLM) $ 0.111626
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.15
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,085.24
render-token
Render (RNDR) $ 7.91
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.12
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.04
vechain
VeChain (VET) $ 0.040473
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.91
bittensor
Bittensor (TAO) $ 439.36
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.08034
maker
Maker (MKR) $ 2,950.84
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.113352
injective-protocol
Injective (INJ) $ 28.11
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.256864
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 1.00
optimism
Optimism (OP) $ 2.23
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,168.59
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.11
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000005
monero
Monero (XMR) $ 116.56
theta-token
Theta Network (THETA) $ 2.06
fantom
Fantom (FTM) $ 0.692712
celestia
Celestia (TIA) $ 10.66
arweave
Arweave (AR) $ 27.62
thorchain
THORChain (RUNE) $ 5.37
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.99
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,371.43
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.99
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.24
sui
Sui (SUI) $ 1.33
gala
GALA (GALA) $ 0.0442
sei-network
Sei (SEI) $ 0.554767
quant-network
Quant (QNT) $ 105.15
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,138.15
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.027406
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 1.05
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.175144
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 9.63
ethena
Ethena (ENA) $ 0.968367
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000139
flow
Flow (FLOW) $ 0.876777
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 65.89
neo
NEO (NEO) $ 18.26
aave
Aave (AAVE) $ 85.54
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.032271
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,055.01
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 2.28
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 14.12
singularitynet
SingularityNET (AGIX) $ 0.865094
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 40.93
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 0.745465
wormhole
Wormhole (W) $ 0.588988
zebec-protocol
Zebec Protocol (ZBC) $ 0.020966
ronin
Ronin (RON) $ 3.17
ecash
eCash (XEC) $ 0.000051
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.95
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.44164
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000015
ribbon-finance
Ribbon Finance (RBN) $ 1.00
havven
Synthetix Network (SNX) $ 2.96
chiliz
Chiliz (CHZ) $ 0.108673
tezos
Tezos (XTZ) $ 0.984736
ordinals
ORDI (ORDI) $ 45.03
worldcoin-wld
Worldcoin (WLD) $ 4.91
gatechain-token
Gate (GT) $ 6.84
conflux-token
Conflux (CFX) $ 0.232704