loader image
WhatsApp Destek
Sabit Kur-Stablecoin

Sabit döviz kuru, ulusal bir hükümetin kendi para birimi için bir yabancı para birimi veya bir sepet para birimi ile belirli bir sabit döviz kuru belirlediği bir politika olarak adlandırılmaktadır. Bir para birimini ilişkilendirmek, ülkeler arasındaki döviz kurunu dengeler. Dengeyi sağlamak, iş planlaması için döviz kurlarının uzun vadeli tahmin edilebilirliğini sağlamaktadır. Bununla birlikte, bir döviz kurunun doğal piyasa fiyatından çok uzak olması durumunda piyasaları korumak ve bozmak zor olabilir.
Sabit bir para birimi, fiyatın belirlenmiş bir varlık ile aynı kalacak şekilde tasarlandığı bir para birimidir. Örnek olarak, 1 USDT 1 USD’ye sabitlenmiştir. Kripto para birimi dünyasında ise bu durum stablecoin olarak da adlandırılmaktadır.
Gerçekçi sabit kurlar belirsizliği azaltabilir, ticareti teşvik edebilir ve gelirleri artırabilir. Ancak aşırı düşük döviz kurları bir ülkenin yaşam standartlarını düşük tutar, yabancı işletmelere zarar verir ve diğer ülkelerle ticaret gerilimi yaratır. Bunun aksine ise dijital olarak yükseltilmiş döviz kurları ise, ülke ithalatında aşırı tüketime yol açar, uzun vadede sürdürülemez ve genellikle ani düşüşlere geçtiğinde enflasyona neden olmaktadır.
Sabitlenmiş Kripto Para Kuru Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Kripto para birimleri son derece değişken olması, onları hızlı kazançlar elde etmek için harika bir araç haline getirirken, başka alanlarda da o kadar da iyi olmamalarına sebep olmaktadır. Sermayeyi korumak isteyen kişiler için kripto alanında bunu stabil bir şekilde sağlamak zor olabilir, kripto para birimleri istikrarlı bir değer saklama aracı olarak iyi sonuç vermemektedirler. Aynı şekilde kişiler, satın alma yapmak için dalgalanmalardan arınmış bir şey yaratmaya çalışırlarsa, burada da problemler meydana gelebilmektedir. Kripto para birimlerinin doğası çoğu zaman düşük dolaşımdaki arzları nedeniyle, genellikle sıradan insanların ve alım-satım yapan kişilerin düzenli olarak hayal kırıklığı yaşamalarına neden olabilecek şiddetli fiyat dalgalanmalarına maruz kalmaktadır. Bu durum, zor kazanılan kazançlarının bir kısmını saklamak isteyen alım-satım yapan kişiler için de sorun yaratabilmektedir. Bu yükün bir kısmını hafifletmesi amacıyla sabitlenmiş kripto para birimleri ortaya çıkmıştır.
Sabitlenmiş Kripto Para Birimi: Stablecoin
Sabitlenmiş bir kripto para birimi yani stablecoin sabit bir para birimi oluşturmak için değeri başka bir şeye sabitlenmiş bir kripto para birimi varlığı olarak tanımlanmaktadır. Çoğu durumda bu sabitleyici ABD dolarına bağlı seyir izlemektedir ancak başka seçenekler de mevcuttur. Bu çözümlerin her birinin kendi avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır ve kendi özel durumları için hangisinin en iyi olduğunu seçmek bireysel yatırımcıya kalmış olacaktır.
Sabitlenmiş para birimini bu kadar özel yapan şeyi açıklamak gerekirse; istikrarlı bir para birimi, sabitlendiği şeyle yedeklenmelidir. Bu durum, para birimi ABD dolarına sabitlenmişse, bu desteği korumak için eşit sayıda ABD doları rezervine sahip olunması gerektiği anlamına gelmektedir. Bir para biriminin bir ABD doları değerinde olduğunu söylemek yeterli olmamaktadır. Para birimi fiziksel olarak mevcut olmalı ve aynı zamanda denetlenebilir olmalıdır.
İyi bir sabit para birimi, rezervleriyle şeffaf olmaktadır. Kullanıcılarının bu fonların kullanılabilir olduğunu görmelerine olanak tanımaktadır ve ayrıca bu rakamların gerçekten doğru olduğunu doğrulamak için mali durumlarının üçüncü taraf denetimlerine tabi tutulmalıdır. Bu durum, bir sabit para biriminin bütünlüğünü korumak için çok önemlidir.
Sabitlenmiş Kripto Para Birimi Kullanım Sebepleri
Yeni yatırımcılara göre başlangıçta fiat para birimi gibi davranan kripto para birimi istemek farklı görünmektedir. Birçok insanın elde edilebileceği büyük kazançlar için kripto para birimi en doğru adres olsa da, kişiler bu değişime ve hıza bir noktada mola vermek isteyebilirler.
Sermayelerini büyük fiyat dalgalanmalarından uzak tutacak bir yer arayan yatırımcılar, bunu yapmak için genellikle bu sabit kripto para birimlerine yönelirler. Örnek olarak, yakın zamanda kripto para birimlerinden yüksek bir getiri elde edilsin ancak bu kazançların kripto paraların değişkenliği sebebiyle bir anda ortadan kaybolması gibi bir korku söz konusu olabilir. Bu kazançlar Tether (USDT) gibi bir kripto para birimiyle takas edilebilir ve daha sonra Bitcoin veya Ethereum gibi daha büyük bir kripto para biriminde bile sabit fiyat dalgalanmaları olmadan sermaye güvende olur. Fiyatlar seyrinde yaklaşan bir düşüş söz konusu olursa, parayı güvenli bir şekilde tutmak için biraz çekmek iyi bir yol olabilir. Bu durum, kişilerin adınıza alım-satım için ek olanaklar da sağlamaktadır. Piyasa daha önce bahsedilen düşüşü yaşarsa, sabit para biriminin değeri değişmeden kalacaktır. Halihazırda bir kripto para birimi olduğundan ve piyasadan fiat para birimine çıkmadığından, bu düşüşten yararlanmak ve bir satın alma işlemi yapmak için hızla girebilecek ve portföylerdeki coin veya token sayısının artırabilineceği anlamına gelmektedir. Bu avantaj, muhtemelen istikrarlı bir kripto para biriminin en kullanışlı yönüdür ve çoğu yatırımcının bunları kullanma ve ilgilenme sebebidir.
Sabit Para Birimleriyle İlgili Olası Sorunlar
İstikrarlı para birimleriyle ilgili sorun, sabit bir dolar değerini korumanın aslında oldukça zor olduğudur. Bu soruna yönelik mevcut birçok çözüm olsa da, hiçbiri fiyatta sarsılmaz olabilmeyi başaramamıştır ve Steemit’in Steem Back Dollar’ı gibi bazıları tamamen başarısız olmuş, asla sabit değerlerine geri dönememişlerdir.
Birçok yatırımcı, bu varlıkların bazılarının gerçekten rezervde fon olup olmadığı veya sadece bunu iddia edip etmedikleri konusunda şüpheci yaklaşımlarda bulunmaktadır. Bazen bu iddiaların gerçekliğini doğrulamak zor olabilir ve bu da birçok kişiyi bu varlıklarla ilgili birçok soruyla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu para birimlerinin bütünlüğü bozulursa, paranın burada artık güvende olmadığı bilinmelidir.
Popüler Sabitlenmiş Kripto Para Birimleri
Mevcut piyasada bir dizi istikrarlı para birimi mevcuttur ve her biri kendi amacına yönelik daha iyi veya daha kötü olarak değerlendirilebilmektedir. Aşağıda bu sabit kripto para birimlerinden birkaçı artıları ve eksileri ile açıklanmaktadır. Sabit bir kripto para birimi kullanılırsa, sabitlenmiş bir varlık olma konusunda ne kadar iyi olduğunu görmek için kripto para biriminin fiyat geçmişi araştırmak önemlidir, bunun sebebi bazı sabit kripto para birimlerinin bu açıdan şaşırtıcı bir şekilde eksikliklere sahip olmasıdır. Sabit kripto para birimlerinin kullanılabilirlikleri de bir endişe kaynağı olacaktır çünkü benimsenmeyen iyi bir para birimi basitçe kullanışlı değildir.
ABD Doları Tether (USDT)
Tether (USDT), piyasadaki sabit para birimlerinin en popüler varlığı olarak bilinmektedir. USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve kullanıcıları şeffaflık alanında varlık bakiyelerini görüntülemeyi sağlayabilmektedir. Böylelikle, tokenlerini herhangi bir zamanda yedeklemek için ellerinde bulunan ABD doları miktarının görülmesi sağlanmaktadır.
USDT’nin ayrıca ShapeShift, Bittrex ve Poloniex dahil olmak üzere birçok farklı şirketle ortaklığı vardır ve bu da Tether’i en yaygın olarak bulunan istikrarlı para birimi seçeneği haline getirir. Ayrıca, hedef fiyatlarından sadece kısa bir sapma ile, sabit coin değerlerini koruma konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmışlardır.
Bazı yatırımcılar, tartışmalı geçmişi ve yedekleyecek para birimine sahip olmadıklarına inanılan Tether’ları “basmaya” devam etmeleri nedeniyle bu para birimiyle sorun yaşamaktadırlar. Bunun nedeni kısmen şeffaflık hesapları için herhangi bir denetim yetkisi açıklamamış olması ve tokenların paraya çevrileceğine dair herhangi bir güvence sunmaması olarak görülmektedir.
Steem Destekli Dolar (SBD)
Steemit sosyal medya platformunun aslında iki para birimi bulunmaktadır ve bunlar , Steem ve Steem Destekli dolar olarak bilinmektedir. Platformda paylaşım yapan kullanıcılar her ikisiyle de ödüllendirilmektedir. Steem, hesabı gelecekteki ödüller için güçlendirmek adına kullanılır ancak SBD, kullanıcıların daha sonra mal veya hizmet satın almak için harcayabilecekleri sabit bir varlık olması anlamına gelmektedir.
Her SBD, tam olarak bir ABD doları değerinde Steem tarafından desteklenmektedir. Tüm bunların nasıl çalıştığının ardındaki ayrıntılar hakkında çok fazla bilgi olamamakla birlikte, bu kripto para biriminin white paper’ını analiz eden birçok kişi hala bunu anlamamaktadır. Ayrıca Steem Destekli dolar ile ilgili başka bir sorun daha bulunmaktadır. Steem Destekli dolarlar stabil olma konusunda büyük sorun yaşamaktadır. Steem’e göre dolaşımdaki çok daha düşük SBD arzı nedeniyle, bu coin piyasada manipüle edilmiş ve katlanarak yükselmesine neden olmuştur.
Steem bir daha hiçbir şekilde Tether fiyatına geri düşmemiş ve bu durum kullanıcılar için faydalı olması sebebiyle kimse bunu düzeltmeyi gerçekten umursamamıştır. Sabitleyicisini tutamayan başka bir coin de düşebilir ve bu durum, aslında istikrarlı bir para birimi kullanmak isteyen herkes için endişe verici olmalıdır.
TrueUSD (TUSD)
TrueUSD, USDT ile rekabet etmesi amaçlanan istikrarlı bir kripto para olarak bilinmektedir. TrueUSD, çoğunlukla sabitlerine bağlı kalma konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmaktadır. Bu durum şirket kullanıcılarına yasal bir emanet planı kullanarak fon sağlamaktadır. Böylelikle, şirket fonlara hiç dokunmadan yatırımcılara istikrarlı bir coine erişim sağlamalarını olanak kılmaktadır. Akıllı bir sözleşme, emanet arasında her zaman eşit 1:1 token ve USD muhasebesi olmasını sağlanmaktadır. Ayrıca USDT’nin eksik olduğu görünen yasal korumaları da sunarak, alıcılara tam hesap şeffaflığı ve sık üçüncü taraf denetimleri ile tokenlerini her zaman ABD doları ile takas etme olanağı sunmaktadır. Bu varlığı kullanarak alım-satım yapılmasına izin veren yalnızca birkaç borsa vardır ve bu durum, Tether'i geçmek için yapılması gereken bazı şeylerin olduğu anlamına gelmektedir.
Sonuç
Fonların bir kısmını istikrarlı bir varlıkta tutmanın mantıklı olabileceği birçok durum vardır ve yerel fiat para birimi satışı istenmiyorsa, o zaman sabitlenmiş bir seçenek uygun bir yol olabilmektedir. Bu hizmet kişilere sadece mükemmel sermaye koruması sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aşağı piyasalarda satın alma seçenekleri de sunar. Bu listeye alınabilecek birçok benzer para birimi olduğunu unutulmamalıdır. Bitshare’in BitUSD’si gibi merkezi olmayan borsalar bile bunlara sahip olabilir. Böylece en özel kripto para yatırımcılarına bile fiat paraya yatırım yapmadan oynama risklerini sınırlama seçeneği sunulmuş olur. Sabit kripto para birimleri, kişileri daha iyi alım-satım yapabilmek ve varlıklarını korumak için kendi bünyelerinde kullanılacak başka bir araç olarak düşünülebilir.
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,987.14
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,022.79
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 547.29
solana
Solana (SOL) $ 136.67
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.99931
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,013.75
xrp
XRP (XRP) $ 0.481753
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.32
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.15025
cardano
Cardano (ADA) $ 0.451259
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 35.28
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000022
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 63,995.15
tron
TRON (TRX) $ 0.1104
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 474.84
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.48
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.40
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.67289
litecoin
Litecoin (LTC) $ 77.30
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 12.27
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.27
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.93
uniswap
Uniswap (UNI) $ 6.96
dai
Dai (DAI) $ 1.00
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 0.999086
aptos
Aptos (APT) $ 9.08
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 25.41
blockstack
Stacks (STX) $ 2.59
bittensor
Bittensor (TAO) $ 579.83
mantle
Mantle (MNT) $ 1.10
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.126761
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.11
okb
OKB (OKB) $ 51.49
filecoin
Filecoin (FIL) $ 5.74
stellar
Stellar (XLM) $ 0.106732
vechain
VeChain (VET) $ 0.041158
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.10
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.04
render-token
Render (RNDR) $ 7.59
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.078172
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.11897
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.70
maker
Maker (MKR) $ 2,902.88
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 0.999187
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.237142
optimism
Optimism (OP) $ 2.19
injective-protocol
Injective (INJ) $ 24.35
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000005
monero
Monero (XMR) $ 117.62
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.03
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,122.69
theta-token
Theta Network (THETA) $ 1.99
fantom
Fantom (FTM) $ 0.660248
celestia
Celestia (TIA) $ 10.40
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,328.54
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.96
thorchain
THORChain (RUNE) $ 5.03
arweave
Arweave (AR) $ 25.24
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.13
gala
GALA (GALA) $ 0.041004
ethena
Ethena (ENA) $ 1.07
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,098.02
sui
Sui (SUI) $ 1.11
quant-network
Quant (QNT) $ 97.70
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.169923
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000142
sei-network
Sei (SEI) $ 0.504231
flow
Flow (FLOW) $ 0.890735
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 0.977628
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.02469
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 66.17
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 9.01
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.033092
neo
NEO (NEO) $ 17.97
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,016.14
aave
Aave (AAVE) $ 82.09
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.34
zebec-protocol
Zebec Network (ZBCN) $ 0.022765
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 0.791099
ribbon-finance
Ribbon Finance (RBN) $ 1.16
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 13.57
nervos-network
Nervos Network (CKB) $ 0.024371
wormhole
Wormhole (W) $ 0.59711
ecash
eCash (XEC) $ 0.000053
singularitynet
SingularityNET (AGIX) $ 0.80889
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 38.23
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000015
starknet
Starknet (STRK) $ 1.41
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.93
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.01
ronin
Ronin (RON) $ 3.10
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.420965
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 2.02
ordinals
ORDI (ORDI) $ 44.27
gatechain-token
Gate (GT) $ 6.85
havven
Synthetix Network (SNX) $ 2.78
conflux-token
Conflux (CFX) $ 0.228507
cheelee
Cheelee (CHEEL) $ 15.50