loader image
WhatsApp Destek
Price Action

Fiyat hareketi, giriş ve çıkış alım-satım fırsatlarını belirlemek için piyasa fiyat bilgilerini analiz etme yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Fiyat hareketi, fiyatın kısa, orta ve uzun vadede trendlerde nasıl tepki verdiği ile ilgilidir. Çoğu teknik analiz,fiyat bilgisine dayanmaktadır ancak fiyat hareketi alım-satım işlemi, genellikle candlestick grafiklerinde gösterildiği gibi fiyatlara doğrudan bakmakla ilgilidir.
“Her göstergenin, grafikteki her candle arkasında her zaman gerçek bir sermaye olduğu unutulmamalıdır. Cindicator’ın Baş Yatırım Sorumlusu Nodari Kolmakhidze, “Bunlar sadece hatlar ile sınırlı değil, varlığı neden alıp sattıklarına ve alım-satımın nerede çıkmayı planladıklarına dair fikri olan bir alım-satım yapan kişi veya kurum vardır” olarak belirtmektedir. “Aynı zamanda bu kısa vadede en açık olanıdır.” şeklinde de eklemiştir.
Fiyat hareketi veya fiyat eylemi, bir varlığın bir grafikte çizilen zaman içindeki fiyat hareketlerini ifade eder. Emtialar, hisse senetleri, tahviller, forex veya kripto para birimleri ele alındığında fiyat hareketleri tüm teknik analizlerin temelidir.
Alım-satım yapan kişiler, piyasada ki oluşumlar, eğilimler ve kalıplar hakkında bir fikir elde edebilmek için fiyat hareketini ve grafik analizlerini kullanırlar. Teknik analiz tekniğinin özü fiyat hareketlerine dayanmaktadır çünkü gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin edebilmek için geçmiş fiyatların kullanılması gerekmektedir.
Kısa Vadeli Fiyat Hareketi
Kısa vadede (saatlerden günlere, hatta haftalara kadar), tarihsel minimum ve maksimum fiyatların yanı sıra bu seviyeler kırıldığında meydana gelen değişkenlikleri izlemek önem kazanmaktadır.
Fiyat Hareketi Ne Anlatmaktadır?
Fiyat hareketi, fiyatları zaman içinde gösteren grafikler kullanılarak görülebilmekte ve yorumlanabilmektedir. Yatırımcılar, trendleri, kırılmaları ve geri dönüşleri tespit etme ve yorumlama yeteneklerini geliştirmek için farklı grafik kompozisyonları kullanmaktadır. Çoğu alım-satım yapan kişi, açılış, yüksek, düşük ve kapanış değerlerini yukarı veya aşağı seanslar bağlamında görüntüleyerek fiyat hareketlerini daha iyi görselleştirmeye yardımcı oldukları için candlestick grafikleri kullanmaktadır.
Harami cross, engulfing pattern ve three White soldiers gibi candlestick patternlerinin tümü, görsel olarak yorumlanan fiyat hareketinin örnekleri olarak sayılmaktadır. Daha sonra ne olacağına dair bir beklenti oluşturmak için fiyat hareketinden üretilen daha birçok candlestick oluşumu mevcuttur Aynı oluşumla, nokta ve şekil çizelgeleri (point and figure charts), kutu çizelgeleri (box charts), kutu çizimleri (box plots) vb. dahil olmak üzere diğer çizelge türleri için de geçerli olabilmektedir.
Grafikteki görsel oluşumlara ek olarak birçok teknik analist, teknik göstergeleri hesaplarken fiyat hareket verilerini kullanmaktadır. Amaç, bazen görünüşte rastgele olan fiyat hareketinde düzen bulmaktır. Örnek olarak, bir fiyat hareketi grafiğine trend çizgileri uygulanarak oluşturulan bir yükselen üçgen modeli (ascending triangle), fiyat hareketi bull’larının birkaç kez bir kırılma girişiminde bulunduğunu ve her seferinde ivme kazandığını gösterdiğinden, olası bir kırılmayı tahmin etmek için kullanılabilmektedir.
Fiyat hareketlerini kullanan alım-satım yapan kişiler, piyasa hakkında bir fikir elde edebilmek için bir finansal aracın veya mal varlığını analiz ederler. Aslında, birçok kısa vadeli işlem yapan fiyat hareketi kullanıcıları, alım-satım kurulumlarını belirlemek için yalnızca fiyat hareketlerini analiz edecektir. Aynı zamanda, birçok tüccar fiyat hareket analizlerini yanında daha iyi bir fikir elde edebilmek için teknik göstergelerin bir kombinasyonunu da kullanabilir. Bu davranışın arkasında yatan fikir, fiyat eylem analizi ve teknik göstergelerin kombinasyonunun alım-satım yapan kişilere daha güvenilir bir bakış açısı sağlayabilmesinden kaynaklanmaktadır.
Fiyat hareketi, çeşitli grafik araçları ve grafik teknikleri kullanılarak analiz edilebilir. En yaygın yöntemler arasında Japon mum çubuğu grafiği, çizgi grafiği ve çubuk grafik bulunmaktadır. Bunların tümü fiyat hareketini farklı şekillerde gösterir ve alım-satım yapan kişiler bunları piyasa eğilimlerini daha iyi belirlemek ve yorumlamak için kullanmaktadır. Bu grafik tekniklerinin her birinin kendine özgü avantajları vardır. Çoğu durumda alım-satım yapan kişiler bu teknikler arasından kişisel tercihlerine en uygun olanını kullanırlar.
Mum grafikler, fiyat hareketi alım-satımının önemli bir parçasıdır. Mum grafikler aslında kendini tekrar eden bir dize oluşumdan meydana gelmektedir. Bu grafik teknikleri, kişilerin piyasa hakkında daha net bir fikir elde etmesini ve daha uygun hareket etmesini sağlarlar. Bu alım-satım stratejisinin arkasındaki fikir, bu modellerin benzer şekillerde ortaya çıkma eğiliminde olmasıdır. Bu nedenle bunlara dayalı olarak oluşturulan alım-satım fikirlerinin yüksek bir başarı olasılığı olabilir. Kısacası bu tarz grafik okuma tekniklerinin var olma nedeni piyasanın hareketlerini bir şekilde kayıt altına almaktır. Bunun sebebi bir mal varlığının fiyatında ki hareketlerin muhtemelen önceden yaşanmış olduğu ihtimaline dayanmaktadır. Bu fiyat hareketleri önceden yaşandığı için, fiyatların nasıl hareket ettiği bilinmektedir. Bu nedenle mal varlığında ki fiyat değişimleri önceden yaşanan fiyat değişikliklerini andırırsa alım-satım yapan kişiler bu durumda fiyat hareketinin benzer bir şekilde olacağını düşünür.
Price Action Nasıl Kullanılmaktadır?
Price Action genellikle bir gösterge gibi bir alım-satım işlem aracı olarak görülmemekte ve daha çok tüm araçların oluşturulduğu veri kaynağı olarak görülmektedir. Swing ve trend alım-satımı yapan kişiler, kırılmaları ve konsolidasyonu tahmin etmek için yalnızca destek ve direnç seviyelerine odaklanmak için herhangi bir temel analizden kaçınarak, fiyat hareketi ile en yakın çalışma eğilimindedir. Bu alım-satım yapan kişilerin bile, mevcut fiyatın ötesinde ek faktörlere biraz dikkat etmeleri gerekmektedir çünkü alım-satım hacmi ve seviyeleri belirlemek için kullanılan zaman periyotlarının tümü, yorumlarının doğru olma olasılığı üzerinde bir etkiye sahip olmaktadır.
Price Action ile İlgili Sınırlamalar
Fiyat hareketini yorumlamak çok öznel bir durumdur. Aynı fiyat hareketini analiz ederken iki alım-satım yapan kişinin farklı sonuçlara varması yaygın bir durumdur. Bu alım-satım yapan kişilerden biri aşağı yönlü bir düşüş eğilimi görebilirken, bir diğeri fiyat hareketinin kısa vadede potansiyel bir geri dönüş gösterdiğine inanabilmektedir. Bu noktada kullanılan zaman periyodu, alım-satım yapan kişilerin bir hisse senedi olarak gördükleri üzerinde büyük bir etkiye sahipken, aydan aya yükseliş trendini korurken gün içi birçok düşüş eğilimine sahip olabilmektedir. Hatırlanması gereken en önemli şey, herhangi bir zaman ölçeğinde fiyat hareketi kullanılarak yapılan alım-satım tahminlerinin spekülatif olmasıdır. İşlem tahmininini doğrulamak için ne kadar çok araç uygulanırsa o kadar iyi sonuçlar meydana gelmektedir. Bununla birlikte bir menkul kıymetin geçmiş fiyat hareketi, gelecekteki fiyat hareketinin garantisi olmamaktadır. Yüksek olasılıklı işlemler hala spekülatif işlemlerdir ve bu da yatırımcıların potansiyel ödüllere erişmek için riskleri üstlendiği anlamına gelmektedir.
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,987.14
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,022.79
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 547.29
solana
Solana (SOL) $ 136.67
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.99931
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,013.75
xrp
XRP (XRP) $ 0.481753
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.32
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.15025
cardano
Cardano (ADA) $ 0.451259
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 35.28
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000022
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 63,995.15
tron
TRON (TRX) $ 0.1104
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 474.84
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.48
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.40
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.67289
litecoin
Litecoin (LTC) $ 77.30
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 12.27
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.27
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.93
uniswap
Uniswap (UNI) $ 6.96
dai
Dai (DAI) $ 1.00
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 0.999086
aptos
Aptos (APT) $ 9.08
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 25.41
blockstack
Stacks (STX) $ 2.59
bittensor
Bittensor (TAO) $ 579.83
mantle
Mantle (MNT) $ 1.10
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.126761
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.11
okb
OKB (OKB) $ 51.49
filecoin
Filecoin (FIL) $ 5.74
stellar
Stellar (XLM) $ 0.106732
vechain
VeChain (VET) $ 0.041158
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.10
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.04
render-token
Render (RNDR) $ 7.59
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.078172
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.11897
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.70
maker
Maker (MKR) $ 2,902.88
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 0.999187
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.237142
optimism
Optimism (OP) $ 2.19
injective-protocol
Injective (INJ) $ 24.35
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000005
monero
Monero (XMR) $ 117.62
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.03
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,122.69
theta-token
Theta Network (THETA) $ 1.99
fantom
Fantom (FTM) $ 0.660248
celestia
Celestia (TIA) $ 10.40
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,328.54
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.96
thorchain
THORChain (RUNE) $ 5.03
arweave
Arweave (AR) $ 25.24
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.13
gala
GALA (GALA) $ 0.041004
ethena
Ethena (ENA) $ 1.07
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,098.02
sui
Sui (SUI) $ 1.11
quant-network
Quant (QNT) $ 97.70
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.169923
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000142
sei-network
Sei (SEI) $ 0.504231
flow
Flow (FLOW) $ 0.890735
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 0.977628
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.02469
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 66.17
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 9.01
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.033092
neo
NEO (NEO) $ 17.97
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,016.14
aave
Aave (AAVE) $ 82.09
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.34
zebec-protocol
Zebec Network (ZBCN) $ 0.022765
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 0.791099
ribbon-finance
Ribbon Finance (RBN) $ 1.16
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 13.57
nervos-network
Nervos Network (CKB) $ 0.024371
wormhole
Wormhole (W) $ 0.59711
ecash
eCash (XEC) $ 0.000053
singularitynet
SingularityNET (AGIX) $ 0.80889
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 38.23
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000015
starknet
Starknet (STRK) $ 1.41
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.93
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.01
ronin
Ronin (RON) $ 3.10
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.420965
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 2.02
ordinals
ORDI (ORDI) $ 44.27
gatechain-token
Gate (GT) $ 6.85
havven
Synthetix Network (SNX) $ 2.78
conflux-token
Conflux (CFX) $ 0.228507
cheelee
Cheelee (CHEEL) $ 15.50