loader image
WhatsApp Destek
Market Momentum

Momentum ticareti, hem geleneksel borsaya hem de kripto para birimlerine uygulanabilen bir strateji olarak bilinmektedir. Her iki bağlamda da, “momentum” terimi, “temelde yatan eğilim gücü” anlamına gelmektedir.
Momentum alım-satım yapan kişiler, piyasada gerçekleşen sallantıları kendi avantajlarına kullanır ve temel olarak kısa vadeli fiyat hareketlenmelerine odaklanmaktadırlar. Bir yükseliş eğilimi tespit ettiklerinde mal satın alırlar ve fiyat tekrar düşmeden önce tepe noktada madeni coin ya da token satarlar. Bir başka deyişle momentum alım-satım yapan kişiler “yüksek al, daha da yüksek sat” fikrini benimsemişlerdir.
Piyasa ivmesi terimi, belirli bir pazarın belirli bir zaman çerçevesi içinde fiyatta sürekli bir artış veya düşüş sağlama yeteneğini ifade etmektedir. Piyasa ivmesi, piyasa trendlerinin oluşmasını sağlayan bir olgudur. Bir varlığın piyasa fiyatındaki değişikliklerin bir sonucu olduğundan, aynı zamanda mevcut piyasa duyarlılığını da yansıtmaktadır. Bu nedenle piyasa ivmesi, alım-satım yapan kişilerin ticaret olanaklarını belirlemelerine yardımcı olarak teknik analizde (TA) kullanılabilmektedir. Bu fırsatlar, yükseliş veya düşüş eğilimleri sırasında (piyasa ivmesi güçlendiğinde) veya tersine dönme noktalarında (piyasa ivmesi zayıfladığında) ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, pazarın ivmesi sadece fiyat değişiklikleri ile değil, aynı zamanda ticaret hacmiyle de ilgilidir. Bu, yüksek hacimli alım satım faaliyetlerinin daha güçlü bir piyasa eğilimine sahip olduğu ve dolayısıyla daha güçlü ve daha güvenilir bir piyasa ivmesi gösterdiği anlamına gelir.
Piyasa ivmesi aşağıdaki denklem ile hesaplanabilir:
Piyasa ivmesi= (cari fiyat) - (son X günün kapanış fiyatı)
X yerine istenilen gün sayısı girilebilir.
Belirtildiği gibi, birçok talım-satım yapan kişi ve grafik analisti, piyasa ivmesini ölçmek ve olası piyasa eğilimlerini tespit etmek için TA (teknik analiz) göstergelerini kullanır. Bu araçların bazı örnekleri arasında Göreceli Güç Endeksi (RSI), Stokastik RSI, Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyat (VWAP) ve Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) bulunur.
Momentum ticareti stratejisi, bir varlık kazanmaya başladığı zaman yukarı ya da aşağı eğiliminin devam ettiğini ileri sürmektedir. Bu düşünce, hareket eden nesnelerin dış bir etken tarafından engellenmediği sürece genellikle hareket halinde kaldıklarını keşfeden fizikçi Isaac Newton tarafından geliştirilmiştir.
Momentum Ticareti Nedir?
Momentum ticaretinde iki alt kategori bulunmaktadır, bunlar: Mutlak ve göreceli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Mutlak Momentum ticaretinde, alım-satım yapan kişi Bitcoin gibi yalnızca bir varlığı göz önünde bulundurmaktadır. Gelecekteki gidişatı tahmin edebilmek için geçmişteki fiyat hareketliliklerini analiz etmektedir.
Göreceli Momentum ticaretinde ise, alım-satım yapan kişiler farklı coinleri ya da tokenleri karşılaştırırlar. Örnek olarak, alım-satım işlemi yapan bir kişi Bitcoin ve Ethereum'un fiyat performanslarını analiz edebilir. Bu durumda ise, hangisinin fiyat geçmişi daha umut vadedici görünüyorsa, o diğerine tercih edilir.
Momentum Ticareti Nasıl Çalışır?
Momentum alım-satım işlemi yapan kişiler temel olarak teknik analizlere, geçmiş fiyat hareketlerinin istatistiksel olasılıklarına ve gelecekteki değer artış ve düşüş işaretlerine güvenmektedirler. Momentum ticareti bu nedenle fiyatı etkileyebilecek olan mal varlığın kullanım gereklilikleri, politikası veya dünya ekonomisi ile ilgili olan bilgileri dikkate almamaktadır. Bunların yerine, Momentum ticaretinde aşağıda verilmiş olan etkenler önemli bir rol oynamaktadır:
Piyasa Oynaklığı: Önceden de bahsedildiği gibi, momentum ticareti öncelikle fiyatlar üzerindeki kısa süreli artışlar ve düşüşler olmak üzere fiyatların üzerindeki dalgalanmaların boyutuna dayanmaktadır. Bu sebeple de, bu strateji kullanılırken dikkate alınması gereken en kritik etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Momentum ticaretinin değişken olan piyasalarda en düzgün şekilde çalışması sebebiyle, geleneksel borsadan ziyade değişken olan kripto piyasası bu strateji için daha uygundur.
İşlem Hacmi: Bu etken, belirli bir coinin 24 saatlik piyasa etkinliğini, yani 24 saat içerisinde işlem gören coinlerin sayısını temsil etmektedir. Yüksek işlem hacmi, önemli bir fiyat hareketi için yeterli arz ve talebi göstermektedir. Bunun yanı sıra, alım-satım yapan kişilerin işlem hacminin aynı anda büyük miktarda mal varlık satan ya da satın alan whale tarafından manipüle edilebileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir. Bu alım-satım yapan kişiler yüksek miktarda kripto paraya sahiptirler ve bu durum onlara yalnızca piyasa içerisine girerken ya da çıkarken fiyatı yukarı ya da aşağı çekme gücü vermektedir.
Zaman Dilimi: Momentum tüccarları günlük, saatlik veya 15 dakikalık grafikler içerisinde, farklı zamanlarda fiyatlar üzerindeki hareketleri incelemektedirler. Örnek olarak, bu grafiklerin birkaçında aynı olan yükseliş eğilimleri fark ederlerse, momentum önemli ve kayda değer kabul edilmektedir. Diğer yandan, fiyat artışı sadece belirli bir zaman diliminde görünür olduğunda, devam etmekte olan bir düşüş eğiliminin parçası olabilir ve bu nedenle daha az önemli ve kayda değer olarak kabul edilebilir.
Momentum Piyasası Nedir?
Momentum piyasası, piyasa trendleriyle birlikte, bunlara karşı alım ve satımı destekleyebilen genel piyasa düşüncesinin bir ölçüsü olarak tanımlanmaktadır. Bir yatırımcının piyasa momentumunu takip etmesine yardımcı olabilecek birkaç piyasa etkeni ve işareti bulunmaktadır. Detaylıca söz edilirse, momentum hem mal varlık sınıfları hem de bireysel menkul değerler arasında ölçülebilmektedir. Momentum piyasasına sebep olabilecek çeşitli etkenler bulunmaktadır.
Hisse senetlerinde, şirket kârlarındaki geniş piyasa artışları, pozitif fiyat momentumu oluşturmaya yardımcı olabilir. Sabit gelirde ise düşen faiz oranları momentum piyasası için bir katalizör olabilir.
Bireysel menkul değerlerde, belirli bir hisse senedi için momentum piyasası birkaç etken tarafından yönlendirilebilir. Pozitif momentum, artan gelir, kazanç veya satışların sonucu olabilir. Pozitif momentum, bir şirketin borç senetlerindeki azalmalardan ve tahmini nakit akışındaki artıştan da etkilenebilir.
Momentum Piyasası Göstergeleri
Yatırımcılar ve borsa analiz uzmanları, momentum piyasasını değerlendirmek için birçok farklı piyasa göstergelerini takip edebilmektedirler.
Momentum Piyasası Endeksleri
Momentum piyasası endeksleri, birçok farklı piyasa sektörleri için momentum göstergeleri sağlamaktadır. Momentum endekslerini uygulamaya koyan iki şirket MSCI ve FTSE Russell olarak bilinmektedir. Çeşitli piyasa sektörlerinde piyasa ivmesini ölçmek için oluşturulmuş özel endeksler de vardır. MSCI ve FTSE Russell, ivme endekslerini tanıtan iki şirkettir, bu indeksler sırasıyla MSCI USA Momentum Index ve Russell 1000 Momentum Focused Factor Index’tir.
MSCI momentum endeksleri, şirketin faktör verimlilik endeksi serisinin bir parçasıdır. Momentum endeksleri, MSCI USA Momentum Index ve MSCI World Index'i içermektedir. Endeksler metodolojilerini bir momentum puanına dayandırırlar.
FTSE Russell, 2015 yılında tanıtılan Russell 1000 Momentum Odaklı Faktör Endeksini de yönetmektedir. Bu endeksin lansmanı ile State Street Global Advisors, endeksi izleyen pasif bir ETF olan SPDR Russell 1000 Momentum Focus ETF'yi (ONEO) da piyasaya sürmüştür.
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,965.14
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,149.89
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 561.11
solana
Solana (SOL) $ 167.13
xrp
XRP (XRP) $ 0.61969
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.998097
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,148.21
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.123278
the-open-network
Toncoin (TON) $ 6.55
cardano
Cardano (ADA) $ 0.393622
tron
TRON (TRX) $ 0.135495
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.12
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 64,033.16
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000016
polkadot
Polkadot (DOT) $ 5.69
chainlink
Chainlink (LINK) $ 12.85
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 350.01
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.48
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.12
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.82
dai
Dai (DAI) $ 0.99997
litecoin
Litecoin (LTC) $ 67.90
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,299.33
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000011
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.500596
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 9.56
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.174608
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 0.995534
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 21.87
aptos
Aptos (APT) $ 6.59
fetch-ai
Artificial Superintelligence Alliance (FET) $ 1.19
stellar
Stellar (XLM) $ 0.102029
monero
Monero (XMR) $ 153.18
mantle
Mantle (MNT) $ 0.81333
blockstack
Stacks (STX) $ 1.69
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.43
maker
Maker (MKR) $ 2,594.50
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.089417
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.14
render-token
Render (RENDER) $ 5.96
okb
OKB (OKB) $ 39.06
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.693259
injective-protocol
Injective (INJ) $ 23.62
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 5.86
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.064031
bittensor
Bittensor (TAO) $ 315.61
immutable-x
Immutable (IMX) $ 1.42
vechain
VeChain (VET) $ 0.026801
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
arweave
Arweave (AR) $ 29.06
optimism
Optimism (OP) $ 1.68
sui
Sui (SUI) $ 0.73733
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000027
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,538.30
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.184879
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,211.70
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000174
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.10
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,286.48
thorchain
THORChain (RUNE) $ 4.28
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 10.04
theta-token
Theta Network (THETA) $ 1.40
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.56
notcoin
Notcoin (NOT) $ 0.013391
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 0.932172
aave
Aave (AAVE) $ 85.96
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 0.94463
pyth-network
Pyth Network (PYTH) $ 0.348166
jasmycoin
JasmyCoin (JASMY) $ 0.025874
fantom
Fantom (FTM) $ 0.438102
based-brett
Brett (BRETT) $ 0.120599
coredaoorg
Core (CORE) $ 1.28
celestia
Celestia (TIA) $ 5.63
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.134955
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,167.84
sei-network
Sei (SEI) $ 0.346924
quant-network
Quant (QNT) $ 69.99
mantra-dao
MANTRA (OM) $ 1.19
gatechain-token
Gate (GT) $ 7.35
flow
Flow (FLOW) $ 0.623406
kucoin-shares
KuCoin (KCS) $ 9.46
msol
Marinade Staked SOL (MSOL) $ 202.19
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 32.14
eos
EOS (EOS) $ 0.571063
ethereum-name-service
Ethereum Name Service (ENS) $ 26.02
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.016837
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 42.05
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 5.58
gala
GALA (GALA) $ 0.022132
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.018267
helium
Helium (HNT) $ 4.81
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 10.02
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.00000082675851
kelp-dao-restaked-eth
Kelp DAO Restaked ETH (RSETH) $ 3,219.26
neo
NEO (NEO) $ 10.86
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 1.25
ethena
Ethena (ENA) $ 0.434226
fasttoken
Fasttoken (FTN) $ 2.33
popcat
Popcat (POPCAT) $ 0.752925