loader image
WhatsApp Destek
Market Momentum

Momentum ticareti, hem geleneksel borsaya hem de kripto para birimlerine uygulanabilen bir strateji olarak bilinmektedir. Her iki bağlamda da, “momentum” terimi, “temelde yatan eğilim gücü” anlamına gelmektedir.
Momentum alım-satım yapan kişiler, piyasada gerçekleşen sallantıları kendi avantajlarına kullanır ve temel olarak kısa vadeli fiyat hareketlenmelerine odaklanmaktadırlar. Bir yükseliş eğilimi tespit ettiklerinde mal satın alırlar ve fiyat tekrar düşmeden önce tepe noktada madeni coin ya da token satarlar. Bir başka deyişle momentum alım-satım yapan kişiler “yüksek al, daha da yüksek sat” fikrini benimsemişlerdir.
Piyasa ivmesi terimi, belirli bir pazarın belirli bir zaman çerçevesi içinde fiyatta sürekli bir artış veya düşüş sağlama yeteneğini ifade etmektedir. Piyasa ivmesi, piyasa trendlerinin oluşmasını sağlayan bir olgudur. Bir varlığın piyasa fiyatındaki değişikliklerin bir sonucu olduğundan, aynı zamanda mevcut piyasa duyarlılığını da yansıtmaktadır. Bu nedenle piyasa ivmesi, alım-satım yapan kişilerin ticaret olanaklarını belirlemelerine yardımcı olarak teknik analizde (TA) kullanılabilmektedir. Bu fırsatlar, yükseliş veya düşüş eğilimleri sırasında (piyasa ivmesi güçlendiğinde) veya tersine dönme noktalarında (piyasa ivmesi zayıfladığında) ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, pazarın ivmesi sadece fiyat değişiklikleri ile değil, aynı zamanda ticaret hacmiyle de ilgilidir. Bu, yüksek hacimli alım satım faaliyetlerinin daha güçlü bir piyasa eğilimine sahip olduğu ve dolayısıyla daha güçlü ve daha güvenilir bir piyasa ivmesi gösterdiği anlamına gelir.
Piyasa ivmesi aşağıdaki denklem ile hesaplanabilir:
Piyasa ivmesi= (cari fiyat) - (son X günün kapanış fiyatı)
X yerine istenilen gün sayısı girilebilir.
Belirtildiği gibi, birçok talım-satım yapan kişi ve grafik analisti, piyasa ivmesini ölçmek ve olası piyasa eğilimlerini tespit etmek için TA (teknik analiz) göstergelerini kullanır. Bu araçların bazı örnekleri arasında Göreceli Güç Endeksi (RSI), Stokastik RSI, Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyat (VWAP) ve Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) bulunur.
Momentum ticareti stratejisi, bir varlık kazanmaya başladığı zaman yukarı ya da aşağı eğiliminin devam ettiğini ileri sürmektedir. Bu düşünce, hareket eden nesnelerin dış bir etken tarafından engellenmediği sürece genellikle hareket halinde kaldıklarını keşfeden fizikçi Isaac Newton tarafından geliştirilmiştir.
Momentum Ticareti Nedir?
Momentum ticaretinde iki alt kategori bulunmaktadır, bunlar: Mutlak ve göreceli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Mutlak Momentum ticaretinde, alım-satım yapan kişi Bitcoin gibi yalnızca bir varlığı göz önünde bulundurmaktadır. Gelecekteki gidişatı tahmin edebilmek için geçmişteki fiyat hareketliliklerini analiz etmektedir.
Göreceli Momentum ticaretinde ise, alım-satım yapan kişiler farklı coinleri ya da tokenleri karşılaştırırlar. Örnek olarak, alım-satım işlemi yapan bir kişi Bitcoin ve Ethereum'un fiyat performanslarını analiz edebilir. Bu durumda ise, hangisinin fiyat geçmişi daha umut vadedici görünüyorsa, o diğerine tercih edilir.
Momentum Ticareti Nasıl Çalışır?
Momentum alım-satım işlemi yapan kişiler temel olarak teknik analizlere, geçmiş fiyat hareketlerinin istatistiksel olasılıklarına ve gelecekteki değer artış ve düşüş işaretlerine güvenmektedirler. Momentum ticareti bu nedenle fiyatı etkileyebilecek olan mal varlığın kullanım gereklilikleri, politikası veya dünya ekonomisi ile ilgili olan bilgileri dikkate almamaktadır. Bunların yerine, Momentum ticaretinde aşağıda verilmiş olan etkenler önemli bir rol oynamaktadır:
Piyasa Oynaklığı: Önceden de bahsedildiği gibi, momentum ticareti öncelikle fiyatlar üzerindeki kısa süreli artışlar ve düşüşler olmak üzere fiyatların üzerindeki dalgalanmaların boyutuna dayanmaktadır. Bu sebeple de, bu strateji kullanılırken dikkate alınması gereken en kritik etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Momentum ticaretinin değişken olan piyasalarda en düzgün şekilde çalışması sebebiyle, geleneksel borsadan ziyade değişken olan kripto piyasası bu strateji için daha uygundur.
İşlem Hacmi: Bu etken, belirli bir coinin 24 saatlik piyasa etkinliğini, yani 24 saat içerisinde işlem gören coinlerin sayısını temsil etmektedir. Yüksek işlem hacmi, önemli bir fiyat hareketi için yeterli arz ve talebi göstermektedir. Bunun yanı sıra, alım-satım yapan kişilerin işlem hacminin aynı anda büyük miktarda mal varlık satan ya da satın alan whale tarafından manipüle edilebileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir. Bu alım-satım yapan kişiler yüksek miktarda kripto paraya sahiptirler ve bu durum onlara yalnızca piyasa içerisine girerken ya da çıkarken fiyatı yukarı ya da aşağı çekme gücü vermektedir.
Zaman Dilimi: Momentum tüccarları günlük, saatlik veya 15 dakikalık grafikler içerisinde, farklı zamanlarda fiyatlar üzerindeki hareketleri incelemektedirler. Örnek olarak, bu grafiklerin birkaçında aynı olan yükseliş eğilimleri fark ederlerse, momentum önemli ve kayda değer kabul edilmektedir. Diğer yandan, fiyat artışı sadece belirli bir zaman diliminde görünür olduğunda, devam etmekte olan bir düşüş eğiliminin parçası olabilir ve bu nedenle daha az önemli ve kayda değer olarak kabul edilebilir.
Momentum Piyasası Nedir?
Momentum piyasası, piyasa trendleriyle birlikte, bunlara karşı alım ve satımı destekleyebilen genel piyasa düşüncesinin bir ölçüsü olarak tanımlanmaktadır. Bir yatırımcının piyasa momentumunu takip etmesine yardımcı olabilecek birkaç piyasa etkeni ve işareti bulunmaktadır. Detaylıca söz edilirse, momentum hem mal varlık sınıfları hem de bireysel menkul değerler arasında ölçülebilmektedir. Momentum piyasasına sebep olabilecek çeşitli etkenler bulunmaktadır.
Hisse senetlerinde, şirket kârlarındaki geniş piyasa artışları, pozitif fiyat momentumu oluşturmaya yardımcı olabilir. Sabit gelirde ise düşen faiz oranları momentum piyasası için bir katalizör olabilir.
Bireysel menkul değerlerde, belirli bir hisse senedi için momentum piyasası birkaç etken tarafından yönlendirilebilir. Pozitif momentum, artan gelir, kazanç veya satışların sonucu olabilir. Pozitif momentum, bir şirketin borç senetlerindeki azalmalardan ve tahmini nakit akışındaki artıştan da etkilenebilir.
Momentum Piyasası Göstergeleri
Yatırımcılar ve borsa analiz uzmanları, momentum piyasasını değerlendirmek için birçok farklı piyasa göstergelerini takip edebilmektedirler.
Momentum Piyasası Endeksleri
Momentum piyasası endeksleri, birçok farklı piyasa sektörleri için momentum göstergeleri sağlamaktadır. Momentum endekslerini uygulamaya koyan iki şirket MSCI ve FTSE Russell olarak bilinmektedir. Çeşitli piyasa sektörlerinde piyasa ivmesini ölçmek için oluşturulmuş özel endeksler de vardır. MSCI ve FTSE Russell, ivme endekslerini tanıtan iki şirkettir, bu indeksler sırasıyla MSCI USA Momentum Index ve Russell 1000 Momentum Focused Factor Index’tir.
MSCI momentum endeksleri, şirketin faktör verimlilik endeksi serisinin bir parçasıdır. Momentum endeksleri, MSCI USA Momentum Index ve MSCI World Index'i içermektedir. Endeksler metodolojilerini bir momentum puanına dayandırırlar.
FTSE Russell, 2015 yılında tanıtılan Russell 1000 Momentum Odaklı Faktör Endeksini de yönetmektedir. Bu endeksin lansmanı ile State Street Global Advisors, endeksi izleyen pasif bir ETF olan SPDR Russell 1000 Momentum Focus ETF'yi (ONEO) da piyasaya sürmüştür.
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,846.11
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,052.06
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 554.07
solana
Solana (SOL) $ 141.72
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999139
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,047.00
xrp
XRP (XRP) $ 0.502442
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.156376
the-open-network
Toncoin (TON) $ 5.98
cardano
Cardano (ADA) $ 0.470324
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000023
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 34.52
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 63,836.10
tron
TRON (TRX) $ 0.109954
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 478.49
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.67
chainlink
Chainlink (LINK) $ 13.90
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 14.05
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.66971
litecoin
Litecoin (LTC) $ 81.04
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.56
uniswap
Uniswap (UNI) $ 7.48
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.80
dai
Dai (DAI) $ 1.00
aptos
Aptos (APT) $ 9.37
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 26.11
mantle
Mantle (MNT) $ 1.14
first-digital-usd
First Digital USD (FDUSD) $ 1.00
blockstack
Stacks (STX) $ 2.42
filecoin
Filecoin (FIL) $ 6.13
okb
OKB (OKB) $ 54.94
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.123152
stellar
Stellar (XLM) $ 0.111938
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 8.15
renzo-restaked-eth
Renzo Restaked ETH (EZETH) $ 3,084.12
render-token
Render (RNDR) $ 7.88
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 1.12
immutable-x
Immutable (IMX) $ 2.03
vechain
VeChain (VET) $ 0.040462
dogwifcoin
dogwifhat (WIF) $ 2.91
bittensor
Bittensor (TAO) $ 438.59
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.080235
maker
Maker (MKR) $ 2,967.58
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.112938
injective-protocol
Injective (INJ) $ 27.98
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.255179
ethena-usde
Ethena USDe (USDE) $ 1.00
optimism
Optimism (OP) $ 2.23
wrapped-eeth
Wrapped eETH (WEETH) $ 3,164.12
fetch-ai
Fetch.ai (FET) $ 2.11
pepe
Pepe (PEPE) $ 0.000005
monero
Monero (XMR) $ 117.14
theta-token
Theta Network (THETA) $ 2.06
fantom
Fantom (FTM) $ 0.685118
celestia
Celestia (TIA) $ 10.72
coredaoorg
Core (CORE) $ 2.03
thorchain
THORChain (RUNE) $ 5.37
arweave
Arweave (AR) $ 27.52
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.98
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 3,371.06
bitget-token
Bitget Token (BGB) $ 1.25
sui
Sui (SUI) $ 1.32
gala
GALA (GALA) $ 0.04421
sei-network
Sei (SEI) $ 0.551197
mantle-staked-ether
Mantle Staked Ether (METH) $ 3,137.81
quant-network
Quant (QNT) $ 103.88
beam-2
Beam (BEAM) $ 0.027108
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.174617
jupiter-exchange-solana
Jupiter (JUP) $ 1.04
ethena
Ethena (ENA) $ 0.962722
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 9.64
floki
FLOKI (FLOKI) $ 0.000138
flow
Flow (FLOW) $ 0.87686
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 65.97
neo
NEO (NEO) $ 18.21
aave
Aave (AAVE) $ 85.68
flare-networks
Flare (FLR) $ 0.032324
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
ether-fi-staked-eth
ether.fi Staked ETH (EETH) $ 3,048.28
dydx-chain
dYdX (DYDX) $ 2.26
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 14.11
singularitynet
SingularityNET (AGIX) $ 0.862576
elrond-erd-2
MultiversX (EGLD) $ 40.79
zebec-protocol
Zebec Protocol (ZBC) $ 0.021407
ondo-finance
Ondo (ONDO) $ 0.737891
wormhole
Wormhole (W) $ 0.580097
ecash
eCash (XEC) $ 0.000051
ronin
Ronin (RON) $ 3.16
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.91
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.440184
bonk
Bonk (BONK) $ 0.000015
ribbon-finance
Ribbon Finance (RBN) $ 1.00
havven
Synthetix Network (SNX) $ 2.95
chiliz
Chiliz (CHZ) $ 0.108028
tezos
Tezos (XTZ) $ 0.981668
ordinals
ORDI (ORDI) $ 45.09
worldcoin-wld
Worldcoin (WLD) $ 4.90
conflux-token
Conflux (CFX) $ 0.231779
cheelee
Cheelee (CHEEL) $ 16.13